• Dolar Alış 7.9677TL
  • Dolar Satış 7.9359TL
  • Euro Alış 9.4811TL
  • Euro Satış 9.4432TL
Reklam
Reklam

“Şeker pancarları tarlada çürüyor, Yeter artık bu sesimizi lütfen duyun”

, 0 Yorum

“Şeker pancarları tarlada çürüyor, Yeter artık bu sesimizi lütfen duyun”

Haber: Oktay KILINÇ

Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, Şeker Fabrikasına tepki göstererek, Çayırlı, Tercan, Mercan, Kargın ve buralara bağlı köylerde yaklaşık 40 gündür tarladan sökülerek, hasat edilen şeker pancarının tarlada beklediğini ifade ederek;  “Bunlar fire verdi, bozuldu, şeker oranı düştü, % 20 kayıp oldu, Çiftçimizin bu zararını kim verecek. Erzincan Ziraat Odası Başkanı olarak bas bas bağırıyorum, Yeter artık bu sesimizi lütfen duyun” diye konuştu.

Çayırlı, Tercan, Mercan ve Kargın’da pancar eken çiftçileri ziyaret ederek sorunlarını dinleyen Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik “Defalarca gündeme getirdik Fabrika yetkilileri ile görüştük, Vekillerimize konuyu izah ettik. Ak Parti Erzincan İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci ile Fabrikayı ziyaret ettik, Bize taşıyacağız, çiftçiyi mağdur etmeyeceğiz dendi ama yine durum ortada. Şeker Pancarları 40 gündür yerde, bunlar fire verdi, bozuldu şeker oranı düştü. % 20 kayıp oldu. Çiftçimizin bu zararını kim verecek.

“ÇİFTÇİNİN VEBALİNDEN KURTULAMAZSINIZ”

Bu fabrikayı alan bunun vebalini nasıl ödenecek, bu çiftçimizin hakkını nasıl ödeyecek. Yok sa bunlar ülkemizi bağımlı halemi getirmeye çalışıyorlar. İnsanları yıldırıyorlar, insanlarımız artık ekmeyeceğiz diyorlar. Ama biz ekeceğiz, ülkemizin ekonomisine katkıda bulunacağız. Sayın Cumhurbaşkanından bir ricamız var bu ihaleyi lütfen iptal etsin. Şeker Fabrikasını satın alan şirketin elinden alsın. Çiftçimizi kimsenin mağdur etmeye hakkı yok. Erzincan Ziraat Odası Başkanı olarak bas bas bağırıyorum, Yeter artık bu sesimizi lütfen duyun” diye konuştu.

“PANCARLARIMIZ TARLADA ÇÜRÜYOR”

Tarlada mahsulü kalan çiftçiler ise şu ifadelere yer verdiler.” Ayın 17 yedisinde gelip alacaklarını söylediler. Bizde on yedisine kalmadan bitirdik. Ne 17 sinde geldiler ne 27 yedisinde geldiler. Pancarlarımız tarlada çürüyor.  Fabrika satılmadan önce bir iki gün gecikme oluyordu ama böyle olmuyordu problem şirketin problemi. Pancar tarlada beklediği zaman nem oranı gidiyor şeker oranı gidiyor, çürüme yapıyor fire veriyor. Daha ne olsun. Bize ayın 17 sinde gelip götüreceğiz dediler gelmediler bilseydik sökmezdik tarladan. 2500 tona yakın sökülmüş pancar var vatandaşın pancarı çürümeye durmuş.” Diye konuştular.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN