• Dolar Alış 12.1185TL
  • Dolar Satış 12.0702TL
  • Euro Alış 13.6420TL
  • Euro Satış 13.5876TL
Reklam
Reklam

Erzincan Şeker Fabrikası Özelleştiriliyor mu?

, 0 Yorum

Erzincan Şeker Fabrikası Özelleştiriliyor mu?

Özel Haber: Alparslan Kanmaz

Geçmişte Türkiye’deki şeker fabrikalarında olduğu gibi Erzincan Şeker fabrikasının da özelleştirilmesi konusu gündeme gelmiş, daha sonra tekrar özelleştirmelerin olmadığı açıklanmıştı.

Bu süre içinde ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının üretim, verimlilik ve rekabeti açısından hiçbir strateji belirlemeyerek içerisinde Erzincan şeker fabrikasının da yer aldığı şeker fabrikalarını sessiz sedasız yeniden mi satışa çıkarılıyor? Şeker Fabrikalarının satılması ile ilgili şeker fabrikalarının bulunduğu bölge milletvekilleri ile özel bir toplantı yaptığı ortaya çıktı. Toplantıda, bölge milletvekillerine “özelleştirmenin gerekçeleri” anlatıldı. Toplantı sonrasında kamuoyuna bir açıklama yapılmazken, satış ilanına önümüzdeki günlerde çıkılması bekleniyor.

Alınan bilgilere göre; ilk olarak, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki kapasitesi düşük fabrikalarla arazisi değerli olan fabrikalar hariç, 14 fabrikanın satışını yapacak. Eskişehir ve Ankara gibi arazisi değerli fabrikalar da ikinci ihale ile elden çıkarılacak. 20 Şubat 2018 tarihinde yapılması planlanan ihalede belirlenen 14 il arasında Erzincan Şeker Fabrikasının da olduğu ifade ediliyor.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü Personel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Çarşamba Şeker Fabrikasına fabrikasına, bir önceki dönemlerde olduğu gibi 2017-2018 kampanya döneminde de kampanya yapamadığından dolayı kapatılacak olan fabrikanın personellerinin dağıtımı ile ilgili yazı gönderildi.

Diğer bir yandan Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Şeker Fabrikaları tarafından fabrikaların satışı ile ilgili yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; ” Özelleştirme idaresi Başkanlığı tarafından Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait Afyon, Alpullu, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, ligin, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal, Yozgat şeker fabrikaları tekrar özelleştirme kapsamına alınmıştır.” Şeklinde yapıldı.

Erzincan Şeker fabrikası gibi küçük ölçekte üretim yapan fabrikaların üretim kapasitesinin az olması, fabrikada çalışan makinelerin eski olması ve aynı zaman da  Erzincan Şeker Fabrikasının da önceden belirlenen tüm ihalelerin ve alınması gereken tüm işlemlerin durdurulması akıllara Erzincan Şeker Fabrikası da mı özelleştiriliyor? Sorusunu akıllara getiriyor. Erzincan Şeker Fabrikasının kapatılması ile birlikte Erzincan ekonomisinin büyük ölçekte sarsılacağı, fabrikada taşeron işçilerinde kapatılması ile bililikte işsiz mi kalacakları sorunun yanında ve binlerce çiftçinin mağdur olacağı gözükmekte.

ALMANYA BİLE ŞEKER FABRİKALARINI YENİDEN YAPILANDIRDI!

Avrupa, son 15 yılda şeker fabrikaları başta olmak üzere şeker sektörünü yeniden yapılandırarak, pancardan şeker üretiminde rekabetçi bir konuma geldi. Türkiye’de ise bu süre içinde pancar üretimi ve şeker fabrikalarına yönelik hiçbir planlama ve strateji belirlenmedi. Bundan dolayı fabrikalar rekabetçi konumunu her geçen gün kaybederken, yapılacak özelleştirme ile de ülkenin pancardan şeker üretimine büyük oranda azalma olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN