1 EUR : 11,00 TL | 1 USD : 84,00 TL
 
 
Favorilere Ekle Sitene Ekle Bilgi destek
    Okumuş’a, Kutlu Doğum Haftası Ziyareti   Kutlu Doğum Haftası Programı   Turizm Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor   “Aşçılık ve Kariyer” Konulu Söyleşi   Araştırma Hastanesi Çevresi Yeniden Şekilleniyor   Barış Manço Parkı Yenileniyor   Cumhuriyet Mahallesine Yeni Park   ‘Gönül Sohbetleri’ -9-   Belediyeden Vali Akdemir’e Ziyaret   Peygamberimiz, Din ve Samimiyet   Hayırsever İşadamı Kur’an Kursu Yaptırdı   Ebru ve Hat Sergisi Açıldı   Tuğg. Kaya’dan Başkan Başsoy’a Ziyaret   “Güvenli Doğalgaz Kullanımı Eğitimi”   İhtiyaçlı Öğrenciler İçin Kermes Düzenlendi   Yöresel Yemek Yarışması Düzenlendi   Voleybol Turnuvası Sona Erdi   Müftü Akın, Gençlerle Bir Araya Geldi   Üzümlü Belediyesi Halk Meclisi Toplantısı Yapıldı   Minik Öğrencilerden Ağaç Dikme Etkinliği   “Hiç Kimse Milli İradenin Bileğini Bükemez"

Turşu İçin Hazırlıklar Başladı
 
Erzincan’da hizmet veren Ermina turşu fabrikası ustaları, kaliteli turşunun sırrını kaliteli malzeme ve hijyene bağlıyorlar.10.09.2012
  • zoom in
  • zoom out
  • text align left
  • text align center
  • text align right
  • font color
  • bold

   

(Muzaffer Koşan)

Sofraların vazgeçilmezlerinden turşu için hazırlıklar başladı. Ev hanımları, çarşı pazar dolaşarak iyi turşu kurmak için kolları sıvadı.

Türk sofrasının geleneksel tatlarından biri olana kış aylarında sofraların vazgeçilmez yiyeceklerinden turşunun yapımı konusunda bilgi aldığımız turşu uzmanları önemli önerilerde bulundular.

Erzincan’da hizmet veren Ermina turşu fabrikası ustaları, kaliteli turşunun sırrını kaliteli malzeme ve hijyene bağlıyorlar.

Ermina turşu fabrikası ustaları; “Turşucular her ne kadar onlarca meyve ve sebzenin turşusunu kursa da ev hanımlarının imkânları sınırlı. Turşunun vazgeçilmezleri arasında salatalık, sarımsak, ezme, acur ile içinde biberinden lahanasına, kelekten yeşil domatese kadar farklı çeşitleri barındıran türlü geliyor. Turşuda organik ürün önemli. Yoksa, ne iyi bir turşu kurabilirsiniz ne de turşunun tadını alabilirsiniz. Turşuda en sık kullanılan salatalığın cinsine ve kabuğunun kalınlığına dikkat edilmesi gerekir. Turşuluk malzemelerin taze ve parlak olması da önemli. Ürünler iyi yıkanmalı. Hiçbir katkı maddesi turşuya katılmamalı. Mümkünse çeşme suyu kaynatılmalı ve soğutulduktan sonra kullanılmalı. Turşuya tat vermesi için bir diş sarımsak büyüklüğünde limon tuzu koyulmalı. Salatalık turşusu yaparken salatalıklar çatalla iğnelemeli, biberin ve fasulyenin uçları kırılmalı, domatese bıçak vurulmalı. Böylece, sebzelerin içine turşu suyu giriyor ve ürünler diri oluyor; çünkü turşunun yumuşağı makbul değil. Kaplara doldurulan ve yenmeye hazır hale gelen turşuların oda sıcaklığında ve güneş görmeyecek yerde saklanmalı” dediler.

Ermina turşu fabrikası ustaları, turşu yapımında temizlik ile tuz ve sirkenin kararınca kullanılması gerektiğine de dikkat çektiler.Kaynak : erzincannet
Bu haber 418 defa okundu.
Anahtar Kelimeler :          Tavsiye Et           Yazdır
1 EUR : 11,00 TL

1 USD : 84,00 TL
 
     Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Resim, Yazı vb. Bilgiler Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz. © 2012
     Ana Sayfa   |   İlanlar   |   Künye  |   Yemek Tarifleri  |   İletişim Erzincan Web Tasarım