• Dolar Alış 12.1185TL
  • Dolar Satış 12.0702TL
  • Euro Alış 13.6420TL
  • Euro Satış 13.5876TL
Reklam
Reklam

 ZİRAAT ODASI; “ARTAN GÜBRE FİYATLARINDA BİR AN ÖNCE  ÖNLEM ALINMASI GEREKİYOR”

, 0 Yorum

 ZİRAAT ODASI; “ARTAN GÜBRE FİYATLARINDA BİR AN ÖNCE  ÖNLEM ALINMASI GEREKİYOR”

Haber: Oktay KILINÇ

Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, üreticilerin bitkisel ve hayvansal üretimden kaynaklanan sorunları hakkında rapor tuttuklarını belirterek, artan gübre fiyatlarında da bir an önce önlem alınması gerektiğini söyledi.

Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, gübrede yüksel oranda artışın devam ettiğini belirterek, tarım için gübre fiyatlarında acilen önlem alınmalı ve verimli üretim içinde üreticimize yeterli oranda destek verilmeli açıklamasında bulundu.

Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, köy ziyaretleri hakkında bilgi vererek konuşmasında şunlara yer verdi: ‘ ‘Odalarımıza kayıtlı olan üreticilerimizi ziyaret etmek maksadıyla bütün köylere çıkıp bitkisel ve hayvansal  üretimden kaynaklanan sorunları  yerinde görüp tespit etmek amacıyla köy ziyaretlerine başlamış bulunmaktayız. Bu köy ziyaretlerimizde üreticilerimizin bitkisel ve hayvansal sorunlarının karşılaştıkları sorunları sıkıntıları yerinde görüp ve bunu bir rapor haline getirip ilgili kurum ve kuruluşlara iletmek üzere bir rapor hazırlayacağız. Bu kapsamda köylülerimizi ziyaret ediyoruz. Bu dönemde artan aşırı girdi maliyetleri ve bitkisel ve hayvansal üretimden kaynaklanan sorunları yerinde görüp tespit ediyoruz.

Son aylarda gübre fiyatlarına aşırı derecede  zam geldi. Yüzde 200’lerde bir zam geldi. Tabiki üreticilerimizi olumsuz yönde çok etkiledi. Bu yönde özellikle güz ayıyla birlikte söküm ve dikim ayı çiftçimiz için buğday ekimleri yapılıyor bu dönemde. Buğday ekimlerini çiftçimiz şuan kesinlikle zorlanıyor. Bu girdi maliyetleri karşısında üreticilerimizi kara kara düşündürmektedir. Bu önümüzdeki yıl veriminde düşmesi anlamına gelmektedir. Tüketiciye de bunun olumsuz yansımaları olacaktır. Çünkü verim düşük olacağından dolayı buğday fiyatları da haliyle yükselecek ve un ve ekmek fiyatlarına yansıyacaktır. Bu duruma da yetkililerin tedbir alınmasını talep etmekteyiz’ dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN