• Dolar Alış 12.1185TL
  • Dolar Satış 12.0702TL
  • Euro Alış 13.6420TL
  • Euro Satış 13.5876TL
Reklam
Reklam

Tıp fakültesinin duvarlarında Erzincan Tıp tarihi yeniden inkişaf etti

, 0 Yorum

Tıp fakültesinin duvarlarında Erzincan Tıp tarihi yeniden inkişaf etti

Haber:Adem Toprakoğlu

Erzincan Binali Yıldırım Tıp Fakültesinde 72 si yabancı yaklaşık 690 öğrencisiyle büyümeye devam ediyor.

Tıp fakültesi dershane koridorlarında asırlar önce Erzincan da yapılan sağlık hizmetleri araştırılarak fotoğraflar ile gün yüzüne çıkartıldı.

Erzincan Binali Yıldırım Tıp Fakültesi Deontoloji Anabilim dalı Başkan V.Dr. Öğr. Üyesi Ertuğrul Erhan “ Sağlık Hizmetleri’nde Erzincan’ı Anlattı.

Erhan “Üniversitemizin değerli öğretim üyesi Doç. Dr. Deniz AKPINAR ile, Erzincan’da biz dünya çapında çalışmalar olduğunu, arşiv vesikalarından gün yüzüne çıkardık. Özellikle I. Dünya Harbi Kafkas Cephesi’nde salgın hastalıklarla mücadele edilirken dünyada ilk defa tifüs aşılaması üzerine çalışmalar yapıldı, bir tanesi Dr. Hamdi Suat Aknar tarafından o zaman en önemli prestijli dergilerinden bir tanesi Ceride-i Tıbbiye-i Askeriye dergisinde yayınlanan 1917 yılında dünyadaki ilk tifüs aşısı örneğidir. Daha mikroorganizma keşfedilmeden biz burada aşılama tedavisi ile insanlara hayatını kurtardık, aynen bugün olduğu gibi. Bugün biliyorsunuz korona dolayısıyla çok aşılama çalışmaları yapılıyor çünkü tek çare o insanların korunması haricinde ve insan hayatını kurtarıyor, o zamanda yüzde %50-70 olan ölüm oranını %2’ lere düşürüldü, bu aşılama faaliyeti o kadar önemli bir çalışma.

Kafkas cephesinde Almanya yardımda bulunmak için bir Kızılhaç sağlık ekibi gönderdi.  Gönderilen 4 hekimlerden, Dr Paul Neukirch Erzinca’ da Salmonella Paratifo C hastalığı keşfetti ve dünyada ilk defa bulduğu mikroba Bacillus Erzincan ismini verdi. 1917 yılında yine iki tane Alman dergisi bir tane Türk dergisinde yayınlandı o da yine Erzincan’da yapılan çalışmalara örnek önemli bir makaledir.

Erzincan Askeri hastanesinin Erzincan’a çok büyük katkıları var. Bu da Osmanlı’nın Erzincan’a verdiği önemle alakalı, çünkü Osmanlı çoğu yerde doğru dürüst hastanesi yokken Erzincan’da 1893 yılında hastahane yeni binalar yaptırılarak, 500 yataklı ve 50’ye yakın doktorun çalıştığı, o yokluk zamanında burada donanımlı bir askeri tesis kurdular. Bu askeri tesis daha sonra hem Erzincan halkına özellikle 1. Dünya Savaşı’nda çok büyük görevler üstlendi ve Kafkas cephesinde yaralılara büyük görevler üstlendi ve daha sonra da bu çalışmalarla da alt yapı oluşturdu. Diye Konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN