• Dolar Alış 13.4463TL
  • Dolar Satış 13.3926TL
  • Euro Alış 15.2394TL
  • Euro Satış 15.1786TL
Reklam
Reklam

Başbağlar Katliamının 28.yılında Hayatını kaybedenler saygıyla anıldı

, 0 Yorum

Başbağlar Katliamının 28.yılında Hayatını kaybedenler saygıyla anıldı

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde, 28 yıl önce 33 sivilin teröristlerce katledildiği Başbağlar köyündeki  Katliamı’nın acısı, aradan geçen yıllara rağmen dinmiyor.

Erzincan Şehir Merkezine 220 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyüne 5 Temmuz 1993 akşamı gelen PKK’lı teröristler, kadınları derede topladıktan sonra evleri yağmalayıp para, altın ve değerli eşyaları alarak tüm evleri ateşe verdi.

Yapılan zulme karşı çıkan 5 kişiyi de yakılan evlerde ateşe vererek öldüren teröristler daha sonra 28 erkeği köy meydanında topladı. Bir süre örgüt propagandası yapan teröristler daha sonra bu kişileri de kurşuna dizdi. Olaydan sonra bölgede yapılan incelemede, yüzlerce boş kovan bulundu.

Katliamın acısının aradan geçen yıllara rağmen ilk günkü gibi taze olduğu köyde yaşayan vatandaşlar, yaşadıkları ve halen dinmeyen acılarını hafızalarından silemiyor.

Köyde, şehit edilenler her yıl olayın yaşandığı tarihte törenle anılıyor. Özellikle yaz aylarında köylerine gelen vatandaşlar, köydeki şehitlik anıtında dua ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN