• Dolar Alış 8.0840TL
  • Dolar Satış 8.0518TL
  • Euro Alış 9.6843TL
  • Euro Satış 9.6457TL
Reklam
Reklam

İYİ Parti Genel Merkezinden Ziraat Odasına Ziyaret

, 0 Yorum

İYİ Parti Genel Merkezinden Ziraat Odasına Ziyaret

Haber:Oktay Kılınç

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Erzincan’a gelen İYİ Parti Genel başkan yardımcısı ve parti üyeleri Erzincan Ziraat odası başkanı Tamer Geyik’i ziyaret ederek tarım ve hayvancılık üzerine fikir alışverişinde bulundular.

İYİ Parti genel merkezinden Erzincan Ziraat Odasına gerçekleştirilen ziyarette ziyaretleri ile ilgili olarak bilgi veren İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale, Erzincan Tarım ve Hayvancılıkta potansiyeli yüksek bir şehrimiz” dedi.

Ziyarette Erzincan’da ki tarım ve hayvancılık üzerine İYİ Parti heyetine bilgi veren Erzincan Ziraat Odası başkanı Tamer Geyik, “Erzincan denince akla sular şehri olarak gelir Karasu nehri ilimizin ortasından geçmektedir ama maalesef biz burada sulamayı pompalarla yapıyoruz şehrimizin yarısı tarımsal arazi üreticilerimizin olumsuz yönde etkilemektedir” dedi.

ERZİNCAN DOĞU ANADOLU BÖLGESİ’NDE PARLAYAN BİR ŞEHİR

Geyik konuşmasında; “Erzincan Doğu Anadolu Bölgesi’nde parlayan bir şehir, Erzincan denince akla tarım ve hayvancılık ve doğa sporları geliyor. pandemenin başlaması süreciyle görüldü ki sağlık çalışanlarımız ve tarımda çalışan üreticilerimiz bir parlayan Yıldız insanların asla unutamayacağı değer vermesi gereken bir sektör olduğu ortaya çıktı. Tabii ki sağlık çalışanlarımıza da sizlerin aracılığıyla teşekkür etmek istiyorum. Diğer kahramanlar olarak üreticiler. Erzincan’da üretimi yapmak istiyoruz. Ülkemizi ve insanlarımızı gıda ihtiyaçlarını karşılamak için bizler üretim yapmak istiyoruz. Zaten dünyada görüldü ki sanayileşmeden daha önemli gıda ürünleri olduğu ortaya çıktı. Maalesef bakıyoruz ülkemizde gıda üretimini daha öncelik verilmesi gerekirken maalesef ki üretim yavaş gidiyor. Gereken değerde verilmiyor. Paramız çok dışarıdan alırız ithal ederiz ekmeğin zihniyeti maalesef üreticilerimize olumsuz etkiliyor. Erzincan’da da yöneticiler olarak bizler yaşamış olduğumuz sıkıntılar. Erzincan bir o ili bakanlar kurulu ile yapılacak ama maalesef şu anda toplulaştırmayı alan firma yaptığımız görüşmelerde bu şekilde yapılacak olursa Erzincan sulu tarımdan susuz tarıma geçme Riski’nin olduğunu söylediler. Tedbirler alınır üreticimiz mağdur olmaz.

ERZİNCAN DENİNCE AKLA SULAR ŞEHRİ OLARAK GELİR

Erzincan denince akla sular şehri olarak gelir Karasu nehri ilimizin ortasından geçmektedir ama maalesef biz burada sulamayı pompalarla yapıyoruz şehrimizin yarısı tarımsal arazi üreticilerimizin olumsuz yönde etkilemekte. Üreticilerimiz üretimden çekilmek zorunda kalıyor İnşallah hepimiz bütün siyasetçilerimiz ne beraber bütün partilerimiz de bütün yöneticilerimizle birlikte el ele verip çözmenin arzusu ve gayreti içindeyiz bu bir şikâyet değildir bu Erzincan’da birlik ve beraberliği sağlanıp sorunlara odaklanmasıdır bu bir çağrıdır.

Özellikle üreticilerimiz Erzincan’da değil Türkiye’nin her tarafında maalesef ki tarım kredi ve Ziraat Bankası’nın kıskacına girmiştir. Bütün sektörlerde özellikle gıda üretimi yapan biz çiftçiler de bu pandeminın başlamasıyla birlikte bunu bize çok gördüler üreticilerimiz Ziraat Bankası ve tarım Kredi kooperatiflerinden borçlandı yapılandırması için müracaat ettiklerinde yüzde 9 olan faizleri yüzde yirmi ile şu pandemi döneminde yenilemek zorunda kaldılar. Bir taraftan üretim yapamayacağız üreticimizi tefeci gibi sömürecek öyle bir şey olmaması lazım.

AVANSLAR GÜNÜNDE ÖDENMİYOR

Erzincan’da tek sanayi kuruluşu olan şeker fabrikamız vardı tarıma dayalı olan fabrikamız bile özelleşti maalesef ki üzülerek söylüyorum tek bir sanayi kuruluşumuz özelleşti şu anda üreticilerimizden pancar alan firma avansları gününde ödemiyor. Şeker fabrikası şu anda üreticilerimizin hakkı olan pancar parasını ödemesi lazımdı. Aldığımız duyumlara göre maalesef 1 ay 40 gün sonra bu ödemeyi yapacağı söyleniyor. Üzülerek şunu belirtmek istiyorum ki Erzincan bu noktada sahipsiz.

GİRDİ MALİYETLERİ ÇİFTÇİMİZİN BELİNİ BÜKMEKTE

Diğer bir sorunumuz ise girdi maliyetleri üretim yapın üretim yapın denildi ama maalesef ki girdi maliyetleri çiftçimizin belini bükmekte. Artık çiftçimiz üretim yapamaz duruma geldi. Desteklemeler açıklanıyor gübre desteğini artırdık diliyor ama onu bir de çiftçiye sorun. Çiftçi memnun mu baktığınız zaman bizim girdi maliyetleri yüzde 70’ten aşağı gübre sulama ilaç yem yani her kalemde bir artış var. Bu da üreticimizin belini büküyor. Erzincan hayvancılıkta bir noktaya geldi süt üretiminde belli bir noktaya geldi ama maalesef bugün baktığımızda Bir önceki yıla baktığımızda 2 milyon litre süt üretimi düşmüş yani inekler kesime gidiyor. Artık çiftçi köyde tutamıyoruz çiftçi şehre koşuyor. Vatandaşımız bir siyasetçi gördüğü zaman hemen çocuğumu işe al diyor. Köylü köyünü terk ederse bizim yediğimiz gıdaları kim üretecek. Çok da paramız olabilir ama üretim olmadığı zaman hiçbir şey yapamayız” dedi.

ERZİNCAN POTANSİYELİ YÜKSEK BİR ŞEHİR

Daha sonra konuşma yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale konuşmasında, “Genel başkanımızın defalarca söylediği Tarımı milli mesele olarak görüyoruz.  Yapılan anketlerde halkımızın da benimsediği gibi giderlerin arttığı, çiftçimizin düştüğü durum tüm vatandaşlarımız tarafından milli bir sorun olarak gözüküyor. Biz çiftçimizi memnun etmezsek, köylümüzü memnun etmezsek o zaman şehirde yaşayan insanlarda memnun olmuyorlar. Baktığımız da uygulanan yanlış politikalar sonucunda sizlerin de ifade ettiği gibi problemler ortaya çıkınca buradaki üretici mağdur olduğu gibi aynı zaman da kentte ki tüketicide mağdur. Burada büyük bir aksaklık var. Biz burada bu aksaklığın giderek arttığını üzülerek görüyoruz. Erzincan sizlerin de ifade ettiği gibi potansiyeli yüksek bir şehir. Erzincan’a dersimizi çalışarak geldik ve gördük ki 20 yıl içerisinde Erzincan tarım arazisinin üçte birini kaybetmiş. Türkiye’de tarım arazileri yok oluyor. Fakat Erzincan da tarım vasfını kaybetmiş araziler Türkiye geneli ortalamasının üzerinde. Baktığımızda Erzincan arazisinde dünyanın en önemli ürünleri çıkabilir.

TARIM POLİTİKAMIZ BELLİ

Burada, Türkiye ortalamasının çok üzerinde verime sahip dut, zerdali gibi niteliği yüksek ürünler yurt dışında da alıcı bulabilecek olan ürünler çok daha fazla üretilebilir. Burada birçok

Ürünün coğrafi nitelikleri alınarak buradaki çiftçimiz zengin edilebilir. Bütün bunların yapılmayışı çiftçinin diğer Anadolu köylerinden, şehirlerinden olduğu gibi Erzincan’da da mağdur edilmesi bizleri üzüyor. Bu yüzden 2 hafta önce genel başkanımız vasıtasıyla Tarım politikamızı açıkladık. Kazanç garantili bir takım tarım politikası, çiftçimize neyi, nasıl, nerede, hangi miktarda üreteceğini söyleyerek kazanç garantisi vereceğiz. Fiyatların maliyetin altına düşmesi halinde destek sağlayabileceğimiz, Fiyatın üzerine çıkması halinde de ek fiyatı ödeyeceğimiz bir gelir garantili modeli açıkladık.

TARIM ÖYLE ÇOK KOLAY YAPILABİLECEK BİR ŞEY DEĞİL

2017 seçim beyannamemizde olduğu gibi çiftçimizde takibe düşmüş alacakların silinip ilk bir yılı ödemesiz ikinci yıl sadece faiz sonrasında da anapara ve faizin ödenebileceği şekilde bir 5 yıllık yapılandırmayı öneriyoruz. Bu geçmiş seçim beyannamemizde de vardı, şimdi de önerilerimizden bir tanesi. Az önce sizlerin de belirttiği gibi çiftçi bir kez araziyi terk edince artık dönmüyor. Tarım öyle çok kolay yapılabilecek bir şey değil, Bu bilim işi, ihtisas işi aynı zaman da sevgi ve gönül işi. Biz görüyoruz ki çiftçimizin artık gönlü kırılmış durumda bu yüzden arazisini terk ediyor.

BİZİM İÇİN EN ÖNCELİKLİ KONU TARIM

İliç ilçesinde ziyaretlerinde ise ilçede bulunan altın madeni gördük. Orada çok verimli tarım arazilerinin kullanılmadığı, insanların altın madeninde çalışmak istediklerini gördük. Erzincan ilimizde de benzer durumlar var. Burada bir maden yok ama insanlar çocuklarını devlete yerleştirmek istiyorlar. Kendileri gibi çiftçi olarak mağdur olmalarını istemiyorlar. Biz İyi Parti olarak bunu tersine çevireceğimize söz veriyoruz.  Bizim için en öncelikli konu tarım. Bizlerin tekrardan özümüze dönmemiz gerekiyor. Erzincan gibi potansiyeli yüksek şehirlerimiz de tarıma dayalı bir büyüme, bir kalkınma modelini yeniden inşa etmemiz gerekiyor. Bu yüzden bizin kalkınma modelimizin başında, inşallah iktidara geldiğimizde de bizlerin yapılabileceklerin en başında tekrardan çiftçimizi memnun edecek, kentteki üreticiyi de memnun edecek tarıma dayalı bir kalkınma modelimiz var. Burada bu konuyu sizlerle paylaşmaktan dolayı da memnunum. Burada başkanımız ile Erzincan ilimizde ki problemleri konuşacağız” dedi.

Gerçekleştirilen ziyarette İYİ Parti Heyeti Erzincan Ziraat odası başkanı Tamer Geyik ile bir süre daha sohbet ettikten sonra bazı ziyaretlerde bulunmak üzere odadan ayrıldı.

Erzincan Ziraat Odasına gerçekleştirilen ziyarette İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Arzu Önşen, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale, İYİ Parti Teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı ve 21. Dönem milletvekili Cumali Durmuş, Genel İdare kurulu üyesi Günay Koduz, Teknolojik dönüşümden sorumlu başkan yardımcısı Yiğit Karakış, İYİ Parti Erzincan il başkanı Ümit Özker ve Merkez ilçe başkanı Veda Bingöl katıldı..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN