• Dolar Alış 7.7778TL
  • Dolar Satış 7.7468TL
  • Euro Alış 9.1135TL
  • Euro Satış 9.0771TL
Reklam
Reklam

Ramazan Umresi Kayıtları Başladı

Reklam
, 0 Yorum

Ramazan Umresi Kayıtları Başladı

Haber: Alparslan Kanmaz

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin Ramazan umresi ve hac kayıtları hakkında açıklamalarda bulundu. Çetin 2020 yılı içerisinden yapılacak olan Ramazan ayı umresinin 3 faklı şekilde vatandaşlara sunulacağını bildirdi.  Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin Ramazan umresi hakkında bilgiler verdi. Çetin; “Ramazan ayında umre çok farklı oluyor. Mekke ve Medine şehrinde umre ibadeti Ramazan ayında çok farklı duygularla idrak edilmekte. Orada cemaati kubra ile kılınan teravih namazları arkasından gece kılınan teheccüd namazları farklı bir duygu veriyor. Artı sağlık sorunu olmayan kardeşlerimizin Haramı Şerifte itikafa çekilmesi ibadetleri farklı duygular yaşanmasına sebep oluyor. Ramazan umresi manevi bir hazdır.” Dedi.

3 FARKLI TUR

Müftü Çetin; “Bu sene 3 türlü umre turumuz olacak Ramazan umresi için. 20 günlük, 30 günlük ve 35 günlük umre turlarımız var. 20 günlük umre kayıt tarihlerimizin son kayıt tarihi 3 Nisan, 30 günlük umre kayıt tarihlerimizin son kayıt tarihi 27 Mart, 35 günlük umre kayıt tarihlerimizin son kayıt tarihi ise 25 Mart’tır.  O tarihlerden son biz vatandaşımız talep etse de kayıt yapamıyoruz. Ramazan umresi düşünen kardeşlerimizin bir an önce müftülüklerimize gelerek kayıt yaptırmalarını tavsiye ederiz. “ dedi.

HAC KAYITLARI

2020 yılı için hac kayıtları hakkında konuşan Müftü Çetin şu ifadeleri kullandı; “Hemen arkamsından hac dönemimiz başlıyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu sene 234 hac kontajanı verdiler. Biliyorusunuz binde bir hac kontajanı veriyorlar. Resmi nüfusa göre bunlar düzenleniyor. Belki ileride buna ilave yapabilirler. Geçen sene 250 ‘in üzerinde göndermiştik. Ek kontanjanlar olabiliyor. Burada tahmin ediyorum bu sayı 250’i geçer. Bunun 137’si Diyanet İşleri Başkanlığı ile gitmeye hak sahip. Yani %60’ını Diyanet İşleri Başkanlığı müftülükler vasıtası ile kayıt yapıyor. Yüzde 40’ını da yani 97’si de şirketler götürebiliyorlar. Ben vatandaşlarımızın Umre ve haclarının kabul olmasını niyaz ediyorum. İnşallah gidemeyen kardeşlerimizin gidebilmelerini Rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN