• Dolar Alış 7.7778TL
  • Dolar Satış 7.7468TL
  • Euro Alış 9.1135TL
  • Euro Satış 9.0771TL
Reklam
Reklam

VİDEO HABER: Erzincan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’ndan Kamu-Sen İl Temsilcisine Cevap; “bize isim koymak kimsenin hakkı da haddi de değildir.”

Reklam
, 0 Yorum

 

Erzincan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’ndan Kamu-Sen İl Temsilcisine Cevap; “bize isim koymak kimsenin hakkı da haddi de değildir.”

Haber: Oktay KILINÇ

Haber Bültenlerimizde Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Kemal Kütük’ün kendi Sosyal Medya Hesabından Erzincan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’na yönelik olarak yaptığı açıklamayı yayınlamıştık. Haberimizin ardından Erzincan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Erzincan Sivil Toplum Platformu adına dönem sözcüsü Sinan Aslan tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi; “Kemal Kütük’ün gerek sosyal medya ve gerekse haber portallarında Erzincan Sivil Toplum Kuruluşları Platformunu hedef alan açıklamaları kendi içinde tutarsızlığı ifade etmektedir. Bir taraftan bir takım sivil toplum kuruluşları kendi aralarında bir araya gelerek bir oluşum ya da platform oluşturabilirler diyeceksiniz, sonra bu platformun kimlerden ibaret olması gerektiği hususunda tüm parti, vakıf, dernek, sendika, oda gibi unsurları kapsayıcı olması gerektiğine dair sınır ve kuşatıcılık tanımı yapacaksınız. Bizim bildiğimiz değil Erzincan, ülkenin hiçbir şehrinde tüm parti, vakıf, dernek, oda gibi unsurları bir araya getiren bir platform bulunmamaktadır. Bu mümkün değildir. Olmasını düşünmekte hayalcilikten öte bir şey değildir. Erzincan isminin konması bir rahatsızlığa yol açıyorsa, bu kimsenin tekelinde değildir. Buradaki Erzincan isminden kasıt bu platform üyesi kuruluşların Erzincan’da faaliyet göstermesinden dolayıdır. Tıpkı Türkiye Kamu-Sen isminin ülkemizdeki kamu çalışanlarının tümünün sendikasını temsil etmediği gibi, Erzincan ismi de Erzincan’daki tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını temsil etmemektedir.”

Kütük’ün platform üyesi kurum ve kuruluşlara ithafen sadece hükümete yakın STK’lardan oluşan bir oluşum ifadesine ise Sinan Aslan: “Bizdeki Sivil Toplum Kuruluşu düşüncesi adıyla müsemma olup, toplum yararına iş yaparken sivil olmayı ve sivil kalmayı kendine ilke edinmiştir. Herkesin bir siyasi düşüncesinin olabileceğini, buna da saygı duyulması gerektiğini ifade eden Aslan; Biz bu oluşumun Erzincan’daki tüm sivil toplum kuruluşlarını kapsadığı iddiasında değiliz. Kendimize isim olarak Erzincan ortak paydasından daha güzel ve kapsayıcı bir isimde bulamadık. Sadece kendi duygu ve düşüncelerimizi, yaşam tarzlarımızı kapsayan bir düşünce ve faaliyet değil, herkesin meselesini kendine dert etmeye çalışan bir gayret ve faaliyet içinde bugüne geldik. Siz beğenmeseniz de olmaya da devam edeceğiz.

Dernekler kanununun 2. Maddesinin f bendinde platformun tanımının yapıldığının altını çizen Aslan; “Derneklerin kendi aralarında veya vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere girişim, hareket vb. adlarla oluşturdukları tüzel kişiliği bulunmayan geçici nitelikteki birliktelikler” olarak tanımlanan platformu kurarken, ortak amacı gerçekleştirebileceğimize inandığımız STK’larla birlikte hareket etmemizden kimsenin gocunmaması gerektiğini, bugün 28 adet STK ile olan birlikteliği memleketin kurtuluş ve selameti için keşke 128 adet yapabilsek dedi.

Kar, çıkar, menfaat, toplumu ayrıştırmak, bölmek, ötekileştirmek hususlarında bir amacımızın olmadığını, en azından bu 28 adet STK’nın bir araya gelmesi ve 4 yıla yakın bir süredir hizmet vermesiyle bunun hemşerilerimiz nezdinde takdirle anlaşıldığını söyleyen Aslan; bize isim bulmaya ve bizi tanımlamaya kalkışmak kimsenin hakkı da haddi de değildir. Bu bir kişinin inisiyatifindeki bir konu değil kamuoyunun takdiri ile anlaşılacak bir konudur. Kimle, ne isim altında, ne tür faaliyet yapacağımıza yetkili organlarımız kendince karar vermekte ve platformun faaliyetlerine yön vermektedir. Beğenmeyen kendi alanında laf üretmek yerine, icraat içinde olsa toplum adına daha faydalı bir iş yapmış olur.” Dedi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN