• Dolar Alış 5.7678TL
  • Dolar Satış 5.7447TL
  • Euro Alış 6.3949TL
  • Euro Satış 6.3694TL
Reklam
Reklam

CHP’DE KONGRE SÜREÇLERİ BAŞLIYOR

Reklam
, 0 Yorum

CHP’DE KONGRE SÜREÇLERİ BAŞLIYOR

Haber: Oktay KILINÇ

Cumhuriyet Halk Partisi Tüzüğünün 36’ncı maddesi gereğince 2 yılda bir yapılması gereken İlçe Kongre Delege seçimleri ile İlçe ve İl Kongreleri süreci başladı. 2017 Yılında yapılan delege seçimlerinde Erzincan Merkez İlçede bazı seçim bölgelerinde delege seçimlerinin Tüzük kurallarına uygun yapılmadığı iddia edilmişti.

DELEGE SEÇİMLERİ TÜZÜK KURALLARINA UYGUN YAPILMALI

Kongre sürecinde ilk olarak delegelerin seçimi ardından İlçe Kongreleri daha sonra İl Kongresi ve son olarak da büyük Kurultay yapılacak. CHP Kongreler Yönetmeliğinde; Delege seçimlerinin yapılacağı Gün, Yer ve saatinin partili üyelere önceden duyurulmasının zorunlu olduğu açıkça belirtilirken, görevini yapmayan İlçe Yöneticileri hakkında ise derhal disiplin kovuşturması başlatılır, işten el çektirilir denilmektedir.

Erzincan’da 2017 Yılında Merkez İlçedeki bazı seçim bölgelerinde delege seçimlerinin Tüzük kurallarına uygun yapılmadığı iddia edilmişti.

KONGRE SEÇİM TAKVİMİ İŞLEMEYE BAŞLADI

Delege seçimlerinin ardından yapılacak olan İlçe kongrelerinde, İlçe başkanı, ilçe yönetim kurulu üyeleri ile İl kongresinde İl Başkanını, İl Yönetim Kurulunu ve Kurultay Delegelerini seçecek olan delegelerde seçilecek.

CHP Kongreler Yönetmeliğinde İl ve İlçe Kongreleri ile Muhtarlık Bölgesi ve İlçe Kongreleri Delegelerinin Seçimi kısmında yer alan maddelerde delegelerin nasıl seçileceği açık bir şekilde belirtilmiş olup aksi davranışlarda disiplin cezası başlatılacağı da açık bir şekilde belirtilmektedir.

Yapılacak olan Delege Seçimleri parti tarafından seçimin yapılacağı gün, yer ve saatinin partili üyelere önceden duyurulması zorunlu olup seçimin gizli oy ve açık sayım yöntemiyle yapılması gerekmektedir.

ERZİNCAN’DA SEÇMEN LİSTELERİ, ASKIYA ÇIKARILDI

Kongreler takviminin açıklanması üzerine Genel Sekreterlik, Partiye yazılı üyelerin çizelgesini muhtarlık bölgesi (mahalle veya köy) esasına göre hazırlayarak il ve ilçe başkanlıklarına gönderdi.

Erzincan’da Seçmen listeleri, Parti ilçe merkezlerinde duyuru tahtasında asıldı. Seçim, kesinleşen üye listelerinde yazılı olan üyelerin katılımı ile yapılacak olup listede adı bulunmayan kişiler oy kullanamayacak.

Seçimin yapılacağı yer, gün ve saat ile seçimi yürütmekle görevli ilçe yöneticilerinin adlarını içeren listeler de kesinleşen üye listeleri ile birlikte ve aynı yöntemlerle ilçe merkezinde askıya çıkarılması gerekmektedir.  İlçe yönetimince görevlendirilen üyeler, o bölgede delege seçilemezler.

SEÇİMİN YAPILACAĞI GÜN, YER VE SAATİNİN PARTİLİ ÜYELERE ÖNCEDEN DUYURULMASI ZORUNLUDUR

Seçim, önceden duyurulan gün, yer ve saatte gizli oy ve açık sayım yöntemiyle yapılır. Makul ve zorlayıcı bir gerekçesi yoksa seçimin hafta sonu yapılması esastır. Seçim yapılabilmesi için o muhtarlık bölgesinde ve kesinleşen çizelgede adları yazılı üyelerin en az üçte birinin katılması gerekir. Seçimin başlangıç saatinden itibaren en az bir saat beklenir. Yeter sayı yoksa ya da başka bir nedenle seçim ertelenmişse; seçim, ertesi gün aynı saat ve aynı yerde katılan üyelerle, gizli oy ve açık sayım yöntemiyle yapılır. Erteleme halinde seçimin ertesi gün, aynı saat ve aynı yerde yapılması mümkün değil veya hafta sonuna denk gelmiyorsa, erteleme halinde yapılacak seçimin günü, yeri ve saati de, 8. maddede öngörülen seçim günü, yeri ve saatiyle birlikte önceden ilçe merkezinde askıya çıkarılarak ilan edilir.

GÖREVİNİ YAPMAYAN İLÇE YÖNETİCİSİ HAKKINDA DİSİPLİN KOVUŞTURMASI BAŞLATILIR, İŞTEN EL ÇEKTİRİLİR

İlçe yönetim görevlilerinin seçim saatinde, seçim yerinde bulunmaları zorunludur. Görevini yapmayan görevli hakkında derhal disiplin kovuşturması başlatılır, işten el çektirilir. Bu durumda oylama, ertesi gün, aynı yer ve aynı saatte yapılır ya da erteleme halinde önceden ilan edilen gün, yer ve saatte yapılır. İlçe başkanının bu oylamanın yapılması için gerekli her türlü önlemi alması gerekmektedir.

Benzer Haberler

Hocabey ve Kızılay için Komisyon çalışmalarına devam ediyor Habar: Alparslan Kanmaz 11 Kasım 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanan Kızılay ve Hocabey Mahallelerinin acele kamulaştırma kararı doğrultusunda Belediye Başkanı Bekir Aksun’un talimatı ile kurulan Komisyon çalışmalarına devam ediyor. Komisyon Başkanlığını Belediye Başkan Yardımcısı İkram Çamur’un yaptığı Erzincan Belediyesi İmar Müdürlüğü ve Kentsel Tasarım Müdürlüğü Personellerinden oluşan komisyonun bugünkü toplantısına Belediye Başkanı Bekir Aksun’da katıldı. Çalışmaları yakinen takip eden Belediye Başkanı Bekir Aksun Belediye Başkan Yardımcısı İkram Çamur ve ekibinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başkan Aksun burada yaptığı açıklamada “Komisyonumuz hassasiyetle vatandaşlarımızın mağdur olmaması, haklarının tamamıyla korunması, daha düzenli ve ferah yaşam alanları oluşturmak için planlı bir şekilde sürecin daha hızlı ilerlemesine gayret gösteriyor. Çalışmalarımızı hızlı bir şekilde tamamlayıp projemizi en kısa süre içerisinde Kızılay ve Hocabey Mahallesi hak sahiplerine ve tüm vatandaşlarımıza sunacağız. Şuan arkadaşlarımız bunun için çalışıyorlar. Tekraren ifade etmeliyim ki en önemli husus hak sahiplerinin mutluluğu ve huzuru olacak, inşallah projemizi sunduğumuzda vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile haklarının kendilerine teslim edileceğini anlayacaklardır” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.