• Dolar Alış 5.7678TL
  • Dolar Satış 5.7447TL
  • Euro Alış 6.3949TL
  • Euro Satış 6.3694TL
Reklam
Reklam

Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

Reklam
, 0 Yorum

Haber: Rabia Okumuş

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve hastalıkları Dr. Öğretim Üyesi İsmail Topal, Yaz aylarında artan ishal vakalarına karşı ebeveynlerin temizliğe dikkat etmeleri ve çocuklara bol, bol su içirmelerinin önemine vurgu yaptı.

Bebeklerde yaz ishallerinin oluşumunu artıran etkenlerin başında 6 ay anne sütüne gereken önemin verilmemesi, biberon ve emzik temizliklerinin yapılmaması, pişmiş yemeklerin oda ısısında uzun süre bekletilmesi, tuvalet sonrası ellerin iyi yıkanmaması gibi faktörlerin öne çıktığını belirten Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve hastalıkları Dr. Öğretim Üyesi İsmail Topal açıklamasında; “ ateşi yüksek, karın ağrısı ve krampları çok fazla, dışkısı kanlı olan, sıvı kaybı bulguları gözlenen ve 2 gün içerisinde düzelmeyen ishal durumların da mutlaka doktora başvurulmalı dedi..

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve hastalıkları Dr. Öğretim Üyesi İsmail Topal açıklamasının devamın da; “Bebeklere bağlı ishallere ek olarak karın ağrısı, kusma, ateş, dalgınlık ve havale geçirmede gözlenebilir. Sıvı kaybına bağlı olarak gözlerde çökme, ağız ve dudaklarda kuruma, küçük çocuklarda bıngıldakta çökme, gözyaşının azalması, idrar çıkarmada azalma gibi bulgular da gelişebilir dedi.

İshalli çocuğa gereksiz verilen antibiyotiklerin iştahı azaltabileceğini belirten Dr. Topal, Barsak florasını bozarak ishal süresini uzatabilir. Katı gıdaları alabilen çocuklara verilecek pirinç suyunda bulunan aminoasitler Barsaklarda hasarın düzelmesini hızlandırmaktadır. Patates haşlayarak verildiğinde bileşimde ki nişastanın su tutucu özelliğinden dolayı ishalli hastalara faydalıdır. Özellikle yoğurt ile karıştırılarak verilmesinin çok daha iyi sonuçlar verdiğini belirtti. Yoğurtta şeker miktarı fermontasyon ile yüzde 20 azaltılmaktadır. Özellikle ayran olarak ta içilmesi su ihtiyacını da karşılıyor.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve hastalıkları Dr. Öğretim Üyesi İsmail Topal, ateşi yüksek, karın ağrısı ve krampları çok fazla, dışkısı kanlı olan, sıvı kaybı bulguları gözlenen ve 2 gün içerisinde düzelmeyen ishal durumların da mutlaka doktora başvurulmalı dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.