• Dolar Alış 5.7678TL
  • Dolar Satış 5.7447TL
  • Euro Alış 6.3949TL
  • Euro Satış 6.3694TL
Reklam
Reklam

“Çanakkale’den 15 Temmuz’a Anadolu İrfanı” konferansı

Reklam
, 0 Yorum

Haber: Alparslan Kanmaz

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi tarafından konferans düzenlendi. Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Özel, bazı kamu kurum ve kuruluşların müdürleri ve davetliler katıldı. Konferans saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşının okunması ile başlandı.

“Çanakkale’den 15 Temmuz’a Anadolu İrfanı” konulu konferansı, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Oğuzhan Aydın verdi. Dr. Aydın konferansının başında Anadolu irfanının ne anlama geldiğini ve daha sonrada Çanakkale’den 15 Temmuz’a kadar Anadolu irfanına sahip olan milletin duruşunu açıkladı.  Dr. Aydın; “Erzincan Leblebici babanın ifadesi ile Konağımız Hikmet, yalımız Kudret, İlahi ver bize hayırlı Nimet, Vatanım Erzincan Manend-i Cennet, duaya Durmuşlar el bizim için.  Erzincan tarihin her döneminde şahadet eden depremler görüp yılmayan seferberlik görüp Rus ve Ermeni mezalimi ile karşı karşıya kaldığında aynı Çanakkale gibi 15 Temmuz gibi direnen vatanını istiklalini istikbalini kurtaran yerin adıdır Erzincan.  Bu Şehirde ve bu Şehirli olmaktan hakikaten gurur duyuyorum. Sözlerime kurucu atamız Anadolu’nun ve Balkanlar’ın Müslümanlaşmasını ve Türkleşmesini sağlayan Anadolu İrfan medeniyetinin temellerini atan Ahmet Yesevi Hazretlerinin Divanı Hikmet’in deki girişindeki mısralarla başlamak istiyorum Yesevi diyor ki Bismillah deyip beyan ederek Hikmet söyleyip talep edenlere İnci Cevher saçtım ben işte. Bizim geleneğimizde bizim İrfan dünyamızda Bizim kültürümüzde Besmele ile başlamayan Her işin sonu eksik kalır, Güdük kalır. Onun için mütefekkir mütefekkirlerimiz Münevverlerimiz şairlerimiz yazarlarımız Besmele ile baş ve iki cihan serverine selatu selamlar getirmişler naatlar getirmişler.

Anadolu İrfanı medeniyetinin temelinin edep olduğunu belirten ve  Edep Nur-u Hüda’dan bir tac imiş  koy onu başına kurtul beladan diye ifade olduğunu söyleyen Dr. Aydın,  Anadolu İrfanının temsilcileri Alperenlerdir, Nene hatunlar’dır, Çanakkale’de Seyit Mehmet Çavuş’tur.

Bir rivayete göre, Peygamberimiz (SAV) bir savaştan döndükten sonra açıkmışlar. Yiyecek bir şeyleri yok.  Cenabı hakka dua eder ve Cibril Aleyhisselam vesilesi ile bir tabak hurma gelir. Bir tabak hurmadan önce kendisi alır sonra da ashabı ikrama dağıtır ve bir hurma boşta kalır. Cibril aleyhisselam efendimize kendinden yüzyıllar sonra gelecek olan Türkistan’da doğacak Ahmet Yesevi Hz. Haberini verir ve Ahmet Yesevinin İslam’ın yayılmasında ki  rolünü ve önemini ortaya koyar. Peygamberimiz de buyuruyor ki bir hurma hediye göndereceğim ümmetimden birisine kim götürmek ister. Arslan Baba isminde bir zat çıkar. Derki Ya Resulullah ben götüreyim ve hurmayı Arslan Baba’nın boğazına yerleştirir. Cenabı Allah Arslan Baba’ya 300, 400 yıl ömür verir. Arslan Baba Medine’yi Münevver’den kalkar Türkistan’a kadar gelir. Ahmet Yesevi 5 yaşındadır. Arslan babayı görüp tanır. Derki baba efendimizin gönderdiği emaneti bana ver der. Arslan baba hurmayı çıkarır ve emaneti Ahmet Yesevi Hz. Teslim eder. Burada hurma bir sembol olabilir. Peygamberimizin ona gönderdiği emanet hikmettir, irfandır, maneviyattır ve ilimdir.” Dedi. 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.