• Dolar Alış 7.7778TL
  • Dolar Satış 7.7468TL
  • Euro Alış 9.1135TL
  • Euro Satış 9.0771TL
Reklam
Reklam

BU MİLLET YIKILMAZ

Reklam
, 0 Yorum

Haber: Alparslan Kanmaz

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 3’üncü yıl dönümünde Erzincan’da yürüyüş düzenlendi. Eski terminal önünde başlayan yürüyüş Cumhuriyet meydanında son buldu.  Yürüyüşlerin yapıldığı, demokrasi nöbetinin tutulduğu etkinlikte birlik ve beraberlik mesajları verildi. Düzenlenen programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, eşi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Eşi Nesrin Savaş, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, 3. Ordu İdari Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Bülent Temizer, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, kamu kurum müdürleri, askeri ve sivil erkan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

FETÖ’cü hainler tarafından gerçekleştirilen kanlı darbe girişiminin, halkımız tarafından bastırılmasının üçüncü yıldönümü münasebetiyle ilimizde anma etkinlikleri düzenlendi. 251 şehidimizin ruhunu yad ederek, yeniden meydanlarda demokrasi nöbeti tutan Erzincanlıların etkinliklere katılımı yoğun oldu. Program, Cumhuriyet Meydanına girişte Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve beraberindeki protokol tarafından anı defterinin imzalanması ile başladı. 

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal marşı ile devam eden programda Kur’an-ı Kerim tilaveti verilerek, dualar edildi. Daha sonra ise Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Atatürk Havalimanı’nda ki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Buluşması’nda yaptığı konuşması, sinevizyon aracılığıyla alanı dolduran Erzincanlılar tarafından izlendi. Ardından hain darbe girişimini savuşturan dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününe ilişkin mesajı katılımcılara aktarıldı.

Programda ilk olarak Erzincan Sivil toplum kuruluşları platformu adına Memur-Sen Erzincan Şube Başkanı Nebi Gül konuştu. Gül; “2016 tarihinde ülke olarak uluslar arası karanlık bir işgal ve darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık. Arkasında Emperyalist güçlerin ve mağlup odaların olduğu FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin amacı millet iradesine zincir vurmak ve Türkiye’yi sömürgeye açık hale getirmektir.” Dedi.

AK Parti Erzincan İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci ise; “15 Temmuz 2016 ülkemizde tarihin gördüğü görebileceği ihanet şebekesi yine tarihin gördüğü ve görebileceği en hain girişimi sahneye koydu. 15 Temmuz bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz millet iradesine sıkılan kurşun, atılan bombaydı. 15 Temmuz vatana, bayrağa, devlete karşı birleştirilen bir kahpe kalkışmaydı.” Dedi.

 Kürsüye gelen Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise; “Evet! Tam 3 yıl önce bu gecede tüm dünyada kendilerini islama hizmet eden bir grup olarak adlandıranların aslında kime hizmet ettiklerini itiraf ettikleri gündü.

Haince, hiç bir ahlaki değere sığmayan kahpece saldırdılar ! Hedefleri Türk milletinin birliği ve kardeşliğiydi. Biz bu vatanın her karış toprağı için bedel ödemiş , bedeli ya kan ya göz yaşı olmuş bir milletiz!Türk Milleti ordu milletidir.Vatan savunması gerektiğinde  kadın,erkek , çocuk demeden şehadete koşan askerliriz her birimiz.Bunu tarihin tüm sayflarına şerefle , onurla yazmış bir ecdadın torunlarıyız!Tabiki onlar bunu biliyorlardı.Bunun içindir ki asker kılığına girmişti o gün teröristler. Hamd olsun devletimizin komuta kademesi Türk devletinin yanındaydı.Şerefli türk subaylarının içerisinde 21.yüzyılın Hasan Tahsinleri vardı.İhanet içerisinde kim varsa,şer odaklarına kim hizmet ediyoras ilk kurşunu sıkan cesaret timsali vatan sevdalılarıydı onlar. Türk Milletine,Türklüğe düşman olanalrın hedefinde gazi mecliste vardı.Orayı dahi bombaladılar.Polis Özel Hareket Dairesindeki koç yiğitlerimizi şehit ettiler.Savunmasız,silahsız vatandaşlarımızın üstüne kurşun yağdırdılar..Televizyon kanallarımızı,iletişim merkezlerimizi bastılar.Ne kadar kahpece girişim varsa hepsini yaptılar. Ama binlerce kez hamd-ü senalar olsun ki başaramadılar! Unuttular ! Necip Türk milletinin cesaretini,ferasetini unuttular! Evde 3 yaşındaki kızının gözlerinden öpüp eşini ve kızını Allah’a emanet eden,eline bayrağını alıp ”Üstadın dediği gibi kim var diye sorulduğunda sağına soluna bakmadan ben varım “diyenleri unuttular! Tutmamıştı hesapları tankın önüne siper olan iman dolu nesilleri unuttular! Hele ki “ Bir kez öleceğiz,öleceksek adam gibi ölelim” diyenleri unuttular! “Tüm vatandaşlarımızı meydanlara,havaalanlarına davet ediyorum” diyenleri unuttular!“Önce ülkem ve milletim “ fikri ile mücadele eden “ Burası bizim karargahımızdır,tüm ışıkları yakın bombalayacaklarsa burayı da bombalasınlar” diyen devlet töresini hesap edemediler.” Dedi.

Son olarak kürsüye çıkan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, geçtiğimiz yıl ki demokrasi nöbetlerinde olduğu gibi kürsüdeki ilk sözü ‘Erzincan’ oldu. Vatandaşlar alkış ve ıslıklar ile karşılık verdi. Konuşmasında 15 Temmuz’un önemine vurgu yapan Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, “Zulmün, Haksızlığın Karşısında Sıra Dağlar Gibi Duran Hamiyetli Kardeşlerim, İstiklali Uğruna, Canı Pahasına Şehrini, Ülkesini Koruyan Aziz Hemşehrilerim, 15 Temmuz’da milletimizin istikbalini karartmak isteyen hainlerin bağımsızlığımızı elimizden alma girişimine karşı millet olma şuurunun, bilincinin bir kez daha farkına vardık.

15 Temmuz, bin yıldır yaşadığımız bu mukaddes topraklarda millet olma şuurunun oluşmasında tıpkı Çanakkale gibi, Kurtuluş Savaşı gibi en önemli kilometre taşlarından birinin döşendiği gün olmuştur.  15 Temmuz, Vatan söz konusu olduğunda canını hiç düşünmeden verecek binlerce Ömer Halisdemir’lerin var olduğu,  “Toprak eğer uğruna ölen varsa vatandır” dizelerinin canlı kanlı yaşandığı günlerden olmuştur. 15 Temmuz, bu ülkenin ekmeğini yiyen, suyunu içen ama düşmanın bile yapmayacağı kadar vahşi, kanlı ve hain darbe girişimini gerçekleştiren alçaklara karşı halkımızın demokrasiye ve ülkesine sahip çıkma iradesini gösterdiği gün olmuştur.
Hakikat şudur ki; bizler 15 Temmuz’da canını, kanını, malını gözünü kırpmadan feda edenleri anlatmak zorundayız. Ömer Halis Demirleri, Erol Olçakları, Halil Kantarcıları,  Recep Gündüzleri anlatmak zorundayız. Boğaz Köprüsünde darbecilerin üstüne korkmadan yürüyen Kemahlı kızımızı, tankları durdurmak için bedenini siper eden kahramanları, elinde bayrak yüreğinde imanla meydanlara çıkan yaşlı dedelerimizi ve ninelerimizi, şehit olma arzusuyla belediyenin süs havuzunda abdest alıp adeta yağmur gibi yağan kurşunlara karşı yürüyen gençlerimizi, ailesiyle helalleşip meydanlara koşan yiğitlerimizi anlatmak zorundayız. Anlatmalıyız ki gelecek nesiller bastığı yerleri toprak diyerek geçmesin. Anlatmalıyız ki bu vatanın en son ocağımız sönene kadar yıkılmayacağını herkes bilsin. Anlatmazsak varlık sebebi olarak Türk ve Müslüman düşmanlığını gören şer odakları unutuyorlar.

Malazgirt’i Kosova’yı Niğbolu’yu Mohaç’ı unutmalarını anladık da Çanakkale’yi Sakarya’yı Dumlupınar’ı ne çabuk unuttu bu Haçlılar?

 Bedenine saplanan onlarca oka rağmen surlara bayrağı diken Ulubatlı Hasan’ı unutmalarını anladık da koca top mermisini sırtlayıp namluya sürerek İngilizlerin en meşhur zırhlısını en hassas yerinden vuran Seyit Onbaşı’yı nasıl unuttular? 

Orduya kabul edilebilmek için kemikten tarağı dudağının üstüne saplayan Genç Osman’ı unutmalarını anladık da kundaktaki bebeğini bırakıp düşmanla ölümüne savaşan Nene Hatun’u ne çabuk unuttular? Bilmiyorlar mıydı bu milletin hamurunda Mete’nin Yunus’un mayası olduğunu? Çin sarayını kırk yiğidiyle basan Kürşad’ın çılgınlığını bilmiyorlar mıydı? Bu gençlerin, bu anaların vatan denilince kükreyen bir sel gibi bendini çiğneyip aşacağını enginlere sığmayıp taşacağını aslında unutmadılar. Unutmak istediler. Ataları gibi onlar da ham bir hayale kapıldılar. Aslan yürekli dedikleri kedi yürekli Richard gibi onlar da muhal olanı, imkânsızı denediler. 

Bu defa bizden gibi görünen, iplerini ellerinde tuttukları bir şeytanla FETÖ ile saldırdılar.  Uğruna seve seve canımızı verdiğimiz inancımızı kullandı FETÖ, merhametimizi istismar etti. Kendini insanlığa adamış görüntüsüyle kandırdı… Tuzak kuranların en hayırlısının Allah olduğunu unutarak kurdu bu millete tuzağını.

15 Temmuz akşamı kendine körü körüne bağlananları, milletin tanklarıyla milletin üstüne sürdü hiç acımadan… Sandı ki korkup kaçacak bu millet. Kendi de efendisi büyük şeytanın kuklası olarak gelip kurulacak milletin başına… Ama olmadı. Allah tuzaklarını bozdu. O gece Reis çıktı meydana… Alparslan’ın Malazgirt Ovasında çıktığı gibi önce toplanın emrini verdi, sonra sürdü uçağını İstanbul’a Fatih’in atını denize sürdüğü gibi… Dünya mazlumları korku ve endişe ile beklerken hainler ve Haçlılar ellerini ovuştururken Yunus gönüllü milletimizin her biri, yüz binler ordusunun bir Ebabili oldu… Çelikten, zırhtan tanklar kartondan bir oyuncağa döndü sanki yüreklerdeki bu iman karşısında. Gece boyu sürdü Hilal ile Haç’ın savaşı. Şafak sökerken atılan her bir taş bir mermi oldu; edilen her bir dua bomba oldu, dağıttı hainleri ve haçlı ordusunu… Bin yıllık hevesleri bir kere daha kursaklarında kaldı. Türkiye’miz çok daha güçlü bir şekilde yerinden kalkarak ilelebet var olacağını gösterdi tüm dünyaya.
Tam 251 can şehit oldu bu savaşta. Ömrüne doymamış 251 civan gitti, pervanelerin ateşe uçtuğu gibi… 2703 gazi de bedenlerini feda etti seve seve. Bu şehitlerimizden 4’ü Erzincanlı kahramanlarımızdı.” Dedi.

Konuşmaların ardından günün anlam ve önemini anlatan şiirler okunarak sinevizyon gösterisiyle devam eden programda televizyon programcısı ve şair Serdar Tuncer sahne alarak şiirleri ve anlatımlarıyla 15 Temmuz ruhunu yeniden yaşattı. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar demokrasi nöbeti tutulduktan sonra salaların okunması ile program son buldu. 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN