• Dolar Alış 5.9110TL
  • Dolar Satış 5.8874TL
  • Euro Alış 6.5227TL
  • Euro Satış 6.4967TL
Reklam
Reklam

Helvayiyen; “Ayıya selam duruyoruz, arkası kuvvetli”

Reklam
, 0 Yorum

Özel Haber: Alparslan Kanmaz

Erzincan merkeze bağlı Çevizli  Köyüne dadanan ayılar yiyecek bulmak için meyve ağaçlarını kırarak zarar verdi. Ayı korkusu saran köylü sakinleri bağa ve bahçeye gidemez oldu. Sulama mevsimi olduğundan dolayı gece sulamaya köylü gidemediklerini ifade ettiler.

Erzincan’a 12 kilometre uzaklıktaki Cevizli köyünde aç kaldıkları için yiyecek ve bal arayan ayılar, özellikle meyve ağaçlarına zarar verdi.

Köy sakinlerinden olan 75 yaşında ki Cihat Helvayiyen, yetkililerden yardım istedi.

Cihat Helvayiyen; “buralara ayı girdi. Gördüğünüz gibi ağaçları kırdı. Sadece ağaçlarda sıkıntı değil. 1 ağaç, 3 ağaç gitmiş önemli değil, ayının korkusundan çocuklar bağa, bahçeye gidemiyor. Sulama mevsimi vatandaş korkusundan sulamaya gidemiyor. Domuz her tarafı sarmış, domuzun korkusundan vatandaş soğan, patates ekemiyor. Bilmiyorum yetkililer bir şeyler yapması lazım. Ben 75 yaşındayım, bu mevsimde ayı ovaya inmezdi. O zamanlarda yaylaya gidenler vardı, hayvanlar vardı, şimdi dağlar boş hayvan aç kalıyor, İniyor ovaya.  Bunu Korumaya aldınızsa bu hayvana da yiyecek bakacaksınız yoksa bunun neslini mi keseceksiniz bizi kurtarın. Koca ağaçlar gitti. Kaç yıllık ağaçlar. Biz meyvesini aramıyoruz. Ayıya selam duruyoruz. Arkası kuvvetli. Kaysılar gitti bitti. Bundan sonra elma armut başlayacak. Zaten kirazları hışır etti gitti. İşimiz Allah’a kalmış” Dedi.

Muhlis Şahin; “yetkililerden yardım istiyoruz. Ayı ile baş edemiyoruz. Gece suya gelemiyoruz korkumuzdan. Gece gelip çok zarar veriyor. Çocuklar korkuyor. Yetkililerden yardım istiyoruz. Ağaçlara çok zarar veriyor. Bir meyve ağacına basıp dalını kırıp gidiyor. Ayı sadece meyve bağlarında zarar veriyor, domuz ise tarlalara. Köylü ayı ile mücadele yapamıyor. Devlet ayıya yasak koymuş. Dokunmak mümkün değil. Dokunmadığı zaman görüyorsunuz. “ dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.