• Dolar Alış 5.7668TL
  • Dolar Satış 5.7438TL
  • Euro Alış 6.3933TL
  • Euro Satış 6.3678TL
Reklam
Reklam

“Yasak alanlarda yüzmeyin”

, 0 Yorum

Haber: Alparslan Kanmaz

Havaların ısınmasıyla vatandaşların serinlemek için girdiği baraj, gölet ve sulama kanalları gibi sulak alanlarda oluşan boğulma vakalarına karşı vatandaşlara uyarı geldi. Yapılan uyarıda bu alanlarda yüzmek demek ölüme yüzmek demektir denildi.

Devlet Su İşleri 82. Şube Müdürü Hakan Bekâr, Yaz döneminin başlamasıyla birlikte vatandaşların Barajlarda, göletlerde ve sulama kanallarında serinlemek maksadıyla yüzmemelerini, maksadı dışında bu alanları kullanmamalarını söyleyerek bu alanlarda yüzmek demek ölüme yüzmek olduğunu söyledi.

Havaların ısınmasıyla vatandaşların serinlemek için girdiği baraj, gölet ve sulama kanalları gibi sulak alanlarda oluşan boğulma vakalarına karşı vatandaşları uyaran Devlet Su İşleri 82. Şube Müdürü Hakan Bekâr, ‘‘Özellikle yaz aylarında, DSİ’ tarafından önlemler alınmasına karşın baraj, gölet ve sulama kanalları başta olmak üzere yasak olan bölgelerde serinlemek maksadıyla yüzme olaylarının yaşandığını belirterek bu alanlara girmek hayati risk oluşturmaktadır.. Bu nedenle; Baraj, Gölet ve Sulama Kanallarına, girilmemesi, suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğu,  bu alanlarda yüzmek demek ölüme yüzmek demektir.” Demek olduğunu ifade etti.

Müdür Bekâr, zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak değişim gösterebilmesi, yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin çamur formunda olması, su içerisinde su bitkilerinin doğal olarak gelişmesi, Su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipodermi yaşanabilmesi ve tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması gibi bir çok faktörün Baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmesinin tehlike oluşturduğunu sözlerine ekledi..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.