• Dolar Alış 6.9602TL
  • Dolar Satış 6.9324TL
  • Euro Alış 8.1751TL
  • Euro Satış 8.1424TL
Reklam
Reklam

Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu düzenlenecek

Reklam
, 0 Yorum

Haber: Merve Kiraz

26-28 Eylül 2019 tarihlerinde Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu düzenlenecek.

Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu, Erzincan Valiliği ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin himayeleriyle 26 Eylül 2019 Perşembe günü “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Erdoğan Büyükkasap Kongre Merkezinde” başlayacak ve 28 Eylül Cumartesi günü sona erecek.

Bu sempozyum ile Erzincan ve çevresi tarihine dair yeni tespitleri ortaya çıkarmak, bilimsel konuları yaymak ve tanıtmak amaçlanıyor. Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumuna yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda bilim insanı katılacak. Sempozyum çalışmaları Erzincan özelinde: Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu, Mengücekli, Eratna, Mutaharten, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safevi, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemleri, Nüfus, Tarikatlar, Din ve Mezhepler, Ayaklanmalar, İsyanlar, Türk-Ermeni İlişkileri, Tarihi-Coğrafya, Şehir ve Mimari, Göç ve İskân, Edebiyat Tarihi, İktisat Tarihi, Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tıp Tarihi, Vakıflar, Hatıralar, Biyografiler ve Otobiyografiler gibi başlıkları altında icra edilecek. Kısaca Erzincan ve idari açıdan bağlantılarının tarihi süreçteki durumunun ortaya konulması hedeflenmekte.

Erzincan,

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan Erzincan şehri, kendi adı ile anılan ovanın tamamından oluşmaktadır. İdari yapılanmasını büyük ölçüde coğrafi şartların belirlediği Erzincan ve muhtelif dönemlerde ona bağlı idari birimler, tarihi süreçte farklı millet ya da toplulukların yerleşim alanı olmuştur. Erzincan, birkaç bin yılı aşkın süredir üzerinde yaşadığımız coğrafyanın en zengin tarihi ve kültürel kaynaklarını bağrında barındıran yerleşim alanlarından birisidir. Erzincan Tarihi üzerine yapılan çalışmalara ilave olarak, bu sempozyum ile ortaya konulacak yeni yorumlar, şehrin geçmişine ait değerlerinin tespit edilmesi, gelecek nesillere aktarılması ve tanıtılması açısından önemli bir merhale olacaktır. Bu sempozyum, bir şehrin doğal afetler ve beşeri sebeplerden dolayı kaybolmuş geçmişine yapılacak bir atıftır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.