• Dolar Alış 5.9110TL
  • Dolar Satış 5.8874TL
  • Euro Alış 6.5227TL
  • Euro Satış 6.4967TL
Reklam
Reklam

Hezarfen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri TUSAŞ’da

Reklam
, 0 Yorum

Haber: Naile Yıldırım

Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ), 28 Haziran 1973 tarihinde Türkiye´nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kuruldu.

Türk Hava Kuvvetleri´nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak F-16 uçaklarının kullanılması kararı ile birlikte;  F-16 uçağının üretimi, uçak üzerindeki sistemlerin entegrasyonu ve uçuş testlerini yaparak Hava Kuvvetlerimize teslim etmek üzere TUSAŞ tarafından 1984 yılında TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türk-ABD ortak yatırım şirketi olarak 25 yıllığına kuruldu.

Ankara TUSAŞ tesislerinde; Uçak olarak HÜRKUŞ, F-16, MELTEM, Helikopter olarak GÖKBEY, İha olarak AKSUNGUR, ANKA, ŞİMŞEK, TURNA, Uzay alanında GÖKTÜRK, Komponent üretiminde AİRBUS A400, F-35, A350, A321 ve HÜRJET, ATAK gibi üretimler yapılmakta.

Hezarfen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ ile işbirliği protokolü imzalanmış olup, bu protokole göre; öğretmen, öğrenci ve idarecilere eğitim faaliyetleri düzenlenecek, 10. ve 11.sınıf öğrencilerine TUSAŞ’ta staj imkanı ve mezunlarımıza yönelik istihdam olanakları sunulacaktır. Ayrıca öğrenci, öğretmen ve idarecilere teknik geziler protokol kapsamında yapılacak.

Protokol, TUSAŞ Akademi Müdürü Emre YILMAZ, Tusaş Akademi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Arif ADLI, Hezarfen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet SAADCI ve Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN tarafından imzalanarak 02.05.2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.  Bu protokl 3 yıl süre ile geçerli olacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.