• Dolar Alış 5.9110TL
  • Dolar Satış 5.8874TL
  • Euro Alış 6.5227TL
  • Euro Satış 6.4967TL
Reklam
Reklam

Hayvan nakilleri konusunda önemli duyuru

Reklam
, 0 Yorum

Hayvan nakilleri konusunda önemli duyuru

Haber: Ferda Okumuş

Erzincan Tarım ve orman Müdürlüğü sosyal hesabından Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvanların satış noktalarına nakillerinin yapılacağı önümüzdeki günlerde, salgın ve bulaşıcı hastalıkların önüne geçilmesi amacıyla, yaşanacak yoğun hayvan hareketleri açısından hayvanların iller arası nakillerinde bir takım zorunlu önlemler alındığını duyurdu.

Koyun ve keçi türü hayvanların il dışı sevklerinde hayatları boyunca en az bir kez Koyun-Keçi Vebası (PPR) Aşısının yapılmış olması gerekiyor. Aşı yapılmamışsa sevk tarihinden en az 15 gün öncesinden PPR ve en az 21 gün öncesinden Şap Aşısı yaptırıldıktan sonra il dışı sevklerine izin verilebilecek.

Sığır cinsi hayvanların il dışı sevklerinde ise Şap Aşısı ve Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD- Çiçek Aşısı) aşısı ile aşılanmış olmaları gerekmekte. Aşı yapılmamış hayvanların sevklerinden en az 21 gün öncesinden Şap Aşısı, 30 gün öncesinden Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD-Çiçek Aşısı) Aşısı yaptırıldıktan sonra il dışı sevklerine izin verilebilecek.

Yetiştiricilerin mağduriyet yaşamaması için aşısı yapılmamış hayvanlar için bağlı bulundukları muhtarlara isimlerini yazdırmak sureti ile İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne İsimlerinin bildirilmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.