• Dolar Alış 5.7668TL
  • Dolar Satış 5.7438TL
  • Euro Alış 6.3933TL
  • Euro Satış 6.3678TL
Reklam
Reklam

5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü

, 0 Yorum

Haber: Alparslan Kanmaz

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü nedeniyle stant kurularak, hasta ve hasta yakınlarına doğru el yıkama ile ilgili bilgilendirilme yapıldı. Hastanede el dezenfektanı kullanımının önemi anlatılırken, sabun ve doğru el yıkama broşürü dağıtıldı.

5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü münasebetiyle düzenlenen programa Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Çimen, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Faruk Karakeçili, hastane çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü nedeniyle açıklamada bulunan Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Çimen; “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 2009 yılında, 5 Mayıs tarihi Dünya El Hijyeni Günü olarak belirlenmiştir. Bu tarihten beri tüm dünyada ve ülkemizde her yıl konunun önemine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu kapsamda her yıl bir tema belirleniyor ve bu temaya uygun kampanyalar düzenleniyor. Bu kampanyalarda çeşitli malzemeler, broşürler ve sloganlar hazırlanarak kullanılıyor. DSÖ’nün bu yıl belirlediği slogan; “Herkes İçin Temiz Bakım Sizin Ellerinizde” olmuştur. Bu slogan doğrultusunda bu yılki ana tema; özellikle sağlık çalışanlarının el Hijyenine uyumunun artırılması hedeflenmiştir” dedi.

Daha sonra konuşmalarını yapan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Faruk Karakeçili açıklamasında; “El yıkamanın önemine ilk olarak 1800’lü yıllarda I.P. Semmelweiss dikkat çekmiş ve hastalıkların yayılmasında en önemli araçların ellerimiz olduğunu yaptığı çalışmalar ile kanıtlamıştır. 2000’li yılların başında hastane Enfeksiyonlarının dikkat çekmeye başlamasıyla birlikte bu Enfeksiyonları önleme çalışmaları da hız kazanmıştır. DSÖ, el Hijyeni alanında kampanyalar başlatmış ve rehberler hazırlamıştır. 2009 yılında ise konunun önemine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak üzere 5 Mayıs “Dünya El Hijyen Günü” olarak ilan edilmiş, bu kapsamda her yıl bir tema belirlenmiştir; örneğin 2016 yılında cerrahi alan Enfeksiyonları, 2017 yılında antimikrobiyal direncin artışı, 2018 yılında sepsis ele alınmıştır. Bu yılın mesajı ise sağlık çalışanlarına yönelik olarak “Herkes için Temiz Bakım Sizin Ellerinizde” olmuştur.

Ellerimizde 150 çeşit bakteri bulunmakta ve dokunduğumuz her yüzeyden, her nesneden ellere çeşitli mikroplar bulaşmaktadır. Bizler elimizi yıkayana kadar bu mikroplar saatlerce canlı kalabilir. Bu nedenle eller hastalıkların bulaşmasında ve kişiden kişiye geçişinde çok önemli bir araç görevi görmektedir. Örneğin sadece el yıkama ile ishal ve solunum yolu Enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu azaltılabilir.

El yıkamak Enfeksiyonlardan korunmanın en temel yoludur. Yine antibiyotiklere karşı dirençli olan ve tedavisi zor olan mikropların yayılmasını engellemede en etkili yöntemdir. Bir diğer konu, tüm dünyada hastanelerde tedavi gören hastalarda görülen hastane Enfeksiyonlardır. Bu Enfeksiyonlar hastaneye yatan tüm hastalarda yaklaşık %10 gibi yüksek oranda meydana gelmektedir. Bu Enfeksiyonlardan da korunmanın en etkili yolu el hijyenidir. Özetle, Enfeksiyonların yayılmasını engellemede ve salgınlarda; en basit, en ucuz ve en etkili yöntem el Hijyenidir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Hastanede bulunan vatandaşlara el hijyeni ile ilgili bilgilendirmelerde bulunularak, konu ile ilgili olarak el broşürleri dağıttılar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.