• Dolar Alış 5.5581TL
  • Dolar Satış 5.5359TL
  • Euro Alış 6.1617TL
  • Euro Satış 6.1371TL
Reklam
Reklam

Özel çocuklara “Özel Materyaller” dağıtımı geçekleştirildi

, 0 Yorum

Haber: Alparslan Kanmaz

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni ve nitelikli hizmetler sunabilmek için pek çok alanda çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalar kapsamında özel gereksinimli öğrencileri için yürütülen özel eğitim materyal geliştirme çalışmalarıdır.

Dağıtımı yapılan “Özel Çocuklara Özel Materyaller”le ilgili tanıtım Şehit Er Süleyman Aydın Ortaokulunda gerçekleştirildi. Tanıtıma Vali Yardımcısı İhsan Ayrancı, Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün ve öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Programda bilgi veren Gün şu ifadelerde bulundu; “öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermek için özel yetiştirilmiş öğretmenler var. Özel olarak belirlenmiş sınıflar, özel olarak hazırlanmış programlar, özel olarak hazırlanmış materyaller ile çocuklarımızın eğitimi veriliyor. İlimizde de 3’ü özel olmak üzere 25 faklı okullarımızın bünyesinde de açabiliyoruz. Hafif, orta ve ağır düzeyde mental sıkıntısı olan öğrencilerin birileştirilmiş sınıflarda özel yetiştirilmiş öğretmenlerimiz tarafından veriliyor. İlimizde 95 özel yetiştirilmiş öğretmenlerimiz var 46’da yeni atanan öğretmenimiz oldu. Öğretmen açığımız yoktur. Her ilçemizde özel eğitim öğretmenimiz var ve her ilçemizde de bu materyallerin hepsi gitti.” Dedi.

 

Vali Yardımcısı İhsan Ayrancı ise; “ bu anlamda bu gelişmelere en hızlı şekilde adete oldu ilimiz. Bu anlamda yapılan çalışma son dönemde milli eğitim camiamızın yapmış olduğu çalışmalara yeni bir örnek teşkil etti. Öğrencilerimiz İnşallah bu materyaller ile birlikte eğitimlerinde yeni bir evreye geçecekler. Öğrenme becerileri derslerdeki öğrenme becerileri artmış olacak. Emek veren estek veren herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Özel Çocuklara Özel Materyaller” çalışması kapsamında 91 farklı çeşitte toplam 143 bin materyal seti hazırlandı, hazırlanan materyallerin, 50 tır ile 81 il bünyesinde hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan öğrencileri barındıran özel eğitim okullarına ve özel eğitim sınıfı bulunan okullarımıza dağıtımı yapıldı. Materyaller Ders Aletleri Yapım Merkezi, Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu ve İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere üç farklı merkezde üretilmiştir. Özel eğitimde en çok ihtiyaç duyulan materyaller kullanılan malzemeler bakımından fiziksel, kimyasal mekanik açıdan öğrencilere zarar vermeyecek niteliktedir. Müdürlük bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından ilimizde faaliyet gösteren 3 özel eğitim uygulama merkezimize ayrıcail merkezi ve ilçelerde, bünyesinde özel eğitim sınıfı bulunan 25 okulumuza kolilerin dağıtımı yapılmıştır. Özel eğitim sınıflarında bulunan öğrenci sayıları ve yetersizlik türleri dikkate alınarak gönderilecek malzemelerin miktarı tespit edilmiştir. İlimizde Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından verilen raporlar doğrultusunda, farklı engel türlerinde 58 öğrenci,  özel eğitim sınıflarında yarı zamanlı kaynaştırma kapsamında eğitimlerine devam etmekte, üç farklı özel eğitim uygulama okulumuzda ise 219 öğrenci tam zamanlı olarak eğitimlerine devam etmektedir. Uygulama kapsamında gönderilen materyaller belirtilen amaçlar doğrultusunda toplamda 277 öğrencimizin özel eğitimine katkıda bulunacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.