• Dolar Alış 6.0637TL
  • Dolar Satış 6.0395TL
  • Euro Alış 6.8127TL
  • Euro Satış 6.7855TL

Sağlık kuruluşlarına “Altın Bebek Dostu İl’’ unvanı verildi

Haber: Alparslan Kanmaz

Erzincan genelinde sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde hizmeti veren sağlık kuruluşları “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar sonucunda “Altın Bebek Dostu İl’’ unvanı almaya hak kazanmıştı.

Bebek Dostu Hastane Kriterleri, hayata yeni gözlerini açan bebeğin, fizyolojik ve psikolojik olarak yaşama adaptasyonunu korumayı amaçlar. Bu adaptasyonun en doğal süreci, emzirme ile başlar ve bu ilkeleri benimseyen hastaneler, bebeğin emzirilerek en doğal yolla beslenme ve sevgi ihtiyacının karşılanmasını desteklerler.

Başarılı anne sütü emzirme politikalarının Erzincan’da en üst düzeyde uygulanması neticesinde Erzincan’ın “Altın Bebek Dostu İl’’ unvanını kazanması, ayrıca Asfiksiye bağlı bebek ölümlerini önleme amacıyla yürütülmekte olan ‘’ Yeni doğan Canlandırma Programı’’ eğitiminin Erzincan’da gerçekleştirilmesi sürecinde göstermiş oldukları üstün gayret ve başarılı çalışmalarından dolayı, Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr.  Öğretim Üyesi Erkan Hirik, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Babürşah Taşlı ve Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Çimen tarafından hastane personeline teşekkür belgesi takdim edildi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi toplantı salonunda gerçekleştirilen törende, hastane çalışanlarına teşekkür belgesi takdim edildi. Gerçekleştirilen programda konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erkan Hirik;” İlimizde sağlık hizmeti veren birimlerimiz önemli hizmetler vermekte. Erzincan Sağlık çalışanlarımız çok ciddi emekler harcıyor ve özverili  çalışmalar yapıyorlar. Bebek dostu unvanı, tüm personelin bilinçli olmasını ve hastanedeki tüm prosedürlerin uluslararası bebek dostu kriterlerine uygun olarak yapılmasını gerektiriyor. Bu aynı zamanda Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve diğer sağlık kuruluşlarımızın hizmet çıtasını yükselttiğini göstermekte” dedi.

Bilindiği üzere, Anne sütü ile beslenme, çocuğun sağlığı ve gelişmesi için ana koşuldur. Aynı zamanda annelerin sağlığı için de önemlidir. Anne ve çocuk sağlığı ve beslenme alanlarında dünya genelinde çalışmalar yürüten UNICEF ve WHO, çocuk beslenmesine ilişkin uygulamaların düzeltilmesi gereğinin de bilinciyle, 1991 den itibaren Bebek Dostu Hastaneler programını gündemde. Hastaneler, Altın Bebek Dostu İl’’ unvanını kazanmak için büyük çaba sarf ediyorlar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.