• Dolar Alış 6.0729TL
  • Dolar Satış 6.0487TL
  • Euro Alış 6.8029TL
  • Euro Satış 6.7758TL

Turizm ve Kültür Bakanı Ersoy, Erzincan’a turizm alanında geniş yer verileceğini belirtti

Haber: Alparslan Kanmaz

Turizm ve Doğa Sporları Çalıştayı’nda konuşan Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hedeflerinin 70 milyon turist ve 70 milyar dolar olduğunu açıkladı. Bakan Ersoy; “Turizm Geliştirme Fonu, başta Türkiye’deki turizm bölgelerinin tanıtımı olmak üzere yeni turizm alanları, yeni turizm alternatifleri geliştirmek üzere kurulmuş profesyonel bir yapı” dedi.

Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu Turizm ve Doğa Sporları Çalıştayı’na ve bazı temaslarda bulunmak üzere Erzincan’a geldi. Bakan Ersoy ve beraberindekiler Erzincan’da ki çalışmalarına Ergan Dağı Kayak Merkezinde kahvaltı programı ile başladı. Kahvaltı programın ardından Turizm ve Doğa Sporları Çalıştayı’na geçildi.

Turizm ve Doğa Sporları Çalıştayı’na Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, AK Parti İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, Kurum müdürleri, ilçe kaymakamları ve çok sayıda davetliler katıldı.

Çalıştay’da açılış konuşması yapan  Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan’da yapılan turizm çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başsoy; “Erzincan yıllarca depremlerle, doğal afetlerle hatta Rus işgaliyle birçok acılar yaşamış bir kent. Diğer şehirlerle hep bir adım geriden başlamış sayın bakanım özellikle bir pozitif ayrımcılık yapmanızı arz ediyorum. Erzincan doğa sporları yönünden zengin bir şehir. Alt yapı olarak hazır bir şehir. 2002 yılından bugüne kadar Ergan dağımız artık alt yapısı ile üst yapısı ile Türkiye’nin ve Dünyanın cazibe merkezlerinden bir tanesi oldu ve bundan bize daha çok tanıtmak düşecek. Yamaç paraşütü yönünden alt yapısı hazır olan bir kent. Doğa sporları merkezi olarak Ekşisu mesire alanımızda yeni projelerimizin içerisinde bulunan bir merkezi orada inşa edeceğiz. Diğer tarafta Dumanlı ormanları var. Burada çok ciddi yatırım yapılıyor. İnşallah Erzincan’ımızı canlandıracak bir bölge haline gelecek” dedi.

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, Erzincan’da doğa sporları alt yapı projeleri için çalışma başlatılacağını ifade etti. Aksu; “Erzincan’ımızın elde kalan iki tane değeri var. Biri doğa güzelliklerimiz diğer ise sıcak kanlı, misafirperver Erzincanlımız. İnşallah sizlerinde desteği ile biz bu iki değeri bir araya getirip Erzincan’ımızı turizme açmak, Erzincan’ımızı turizm vasıtası ile dünyaya tanıtmak istiyoruz. Sayın Gençlik ve Spor bakanımızdan da şu icazeti alıp buraya geldim.  Allah nasip ederse sayın valimizin bu yaz başlattığı gençlik ve spor il müdürlüğü marifeti ile hazırladığımız bir doğa sporları alt yapı projesi var. Erzincan’ımıza bu alt yapıyı kazandırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” Dedi.

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ise Erzincan’ın konumunun ve turizm çeşitliliği bakımında zengin bir il olduğunu vurguladı. Karaman; “Erzincan’ımızın doğal güzellikler ve doğa spor parkurlarını yine Erzincan’ı içine alan Doğu ekspresi cazibesi ile bütünleştirmek ve bunu Erzincan’da yapmak istiyoruz. Erzincan turizm potansiyelinin işlenmesini bu potansiyelin şehrin alternatif kalkınma hamlelerinden birisi olmasını istiyoruz.” Dedi.

AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, futbol Turizmi anlamında Ergan dağına futbol sahalarının yapılması konusunda bilgiler verdi. Çakır; “Ergan dağının eteklerine iki üç saha yaptırarak, futbol turizminde buraya yönlendirme adına ve özellikle 24 Erzincanspor’a atkı sağlamak adına o sahalar yapıldığı taktirde göreceksiniz bir Abant gibi olacaktır. Burası hem sportif olarak hem doğa sporları ile entegre olan bir turizm şehri olacaktır.” Dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan’ın, sıcak insanları ve doğal görünümü ile büyük bir turizm alanına sahip olduğunu söyledi. Vali Arslantaş; “Bilgi ve iletişim çağının yaşandığı, kültürler arası etkileşimin arttığı ve kültürel ilişkilerin ön plana çıktığı günümüzde turizm, farklı kültürlerin, farklı topraklarda bir araya gelmesini sağlayan bir etkinlik alanı haline gelmiştir. Bununla birlikte turizm sektörü, dinamik yapısı ile ülkelerin gelişmesinde, kalkınmasında da itici bir güç olarak ayrıca önemli bir konuma yükselmiştir. Turizm gelirlerinden daha fazla pay alabilmek için tüm ülkelerin içinde bulunduğu yarışma ortamının, ülkeleri, turizmi daha çekici kılacak yeni arayışlara yönelttiğini açıkça görmekteyiz. Ülkemiz; tarihî ve kültürel birikimi, dört mevsimin yaşandığı coğrafi yapısı, doğal güzellikleri ve sıcak insanlarıyla büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. İlimiz, başta tarım ve hayvancılık olmak üzere son yıllarda gelişmeye başlayan organize sanayi bölgemizle Doğu Anadolu’nun en önemli şehirlerinden biri olmaya aday bir profil çizmektedir. Öteden beri bilinen doğal zenginlikleri, eşsiz tabiatıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek bir coğrafyada bulunan şehrimizin turizm sektöründe de hak ettiği noktalara ulaşması için çalışıyoruz. Rafting, kano, off-road, atlı safari, yamaç paraşütü, dağ bisikleti ve daha birçok doğa sporuna elverişli olan ilimizde tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, belediyemiz, sivil toplum kuruluşlarımızla eşgüdümlü çalışarak şehrimizi turizm alanında hedeflediğimiz noktalara taşımanın gayreti içerisindeyiz. Tarihi ve turistik yerlerin, doğal güzelliklerin saymakla bitmeyeceği bir şehir olan Erzincan’a gelen misafirlerimizin konuksever ve güleryüzlü insanımızın ev sahipliğinde güzel bir tatil geçirdiklerini görmek, bizim turizm alanında yaptığımız çalışmalara daha da yoğunlaşmamızı sağlıyor. Tabii bu vesileyle şehrimizin her alanında gelişmesinde büyük desteği olan TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’a da huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Ergan Dağı Kayak Merkezi başta olmak üzere şehrimizde son yirmi yılda yapılan tüm projelerde, çalışmalarda kendilerinin büyük desteğini ve katkısını gördük. Alternatif turizm sosyal ve ekolojik uyuma, yerel ve yabancı girişimcilerin işbirlğine ve gelişmede yerli malzeme kullanılmasına öncelik verme amacını güden, geleneksel ve klasik kitle turizmi ve şehir turizminin olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla oluşturulmuş, yeni turistik ürünlerin bir araya getirilmiş turizm çeşididir şeklinde tanımlanıyor. Türkiye, alternatif turizm açısından iki tür ürün geliştirme yoluna gitmiştir.” Dedi.

Son olarak Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Erzincan’ın turizm alt yapısının büyük bir kısmının tamamlandığını ve diğer kalan çalışmalara da bakanlık olarak destek verilerek turizmin bu bölgede canlandırılacağını ifade etti. Bakan Ersoy; “Hedefimizi 70 milyon turist ve 70 milyar dolar olarak yeniledik. Bu 70 milyar dolar hedeflerine yetişebilmek için de Türkiye’nin belli noktalarındaki turizmi, Türkiye’nin her alanına yaymamız gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeki asıl amacın, Türkiye’nin hedeflerini büyütüp yükseltmek ve bu hedeflere daha hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Ersoy, “Göreve gelir gelmez hedeflerimizi yeniledik. 50 milyon turist ve 50 milyar dolar olan hedefimizi, 70 milyon turist ve 70 milyar dolar olarak yeniledik. Hedefimizi 70 milyon turist ve 70 milyar dolar olarak yeniledik. Bu 70 milyar dolar hedeflerine yetişebilmek için de Türkiye’nin belli noktalarındaki turizmi, Türkiye’nin her alanına yaymamız gerekiyor. Bu yasayla birlikte haziran ayı itibarıyla yeni bir web portalını hayata geçiriyoruz. Türkiye’nin film çekme potansiyeli olan ve doğal plato şeklinde olan yerlerinin ön plana çıkarıldığı bu yasa ile özellikle yabancı ve film yapımcılarının Türkiye’de yaptıkları harcamaların yüzde 30’a kadar olan kısmını devlet olarak destekliyoruz, geri ödüyoruz. Başta yabancı film yapımcıları olmak üzere ‘nerede film çekebiliriz, bu yasadan nasıl faydalanabiliriz’ diye sorular yöneltmeye başladılar. Bu portal, yeni doğal plato yerlerimizi tanıtmak ve hangi firmalarla nasıl iş birliği yapacakları konusunda öncü sitelerden biri olacak. Erzincan’a bu noktada geniş yer vermeyi planladıklarını belirten Ersoy, “Her şeyden önce film çekmek için gelenlerin burada gerçekleştirdiği, kayda aldıkları filmin, başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada gösterilmesi, hem Türkiye’nin hem de bölgenizin tanıtılması anlamında çok çok önemli. Hem yatırımları destekleyeceğiz, hem de yatırımcının önündeki engelleri kaldıracağız.” dedi.

 “TURİZM GELİŞTİRME FONU”

Bakan Ersoy, seçimlerden hemen sonra “Turizm Geliştirme Fonu” adı altında bir çalışmayı yasalaştırarak Meclis’ten geçireceklerini ifade ederek, konuşmasını şöyle tamamladı. Bakan Ersoy; “Turizm Geliştirme Fonu, başta Türkiye’deki turizm bölgelerinin tanıtımı olmak üzere yeni turizm alanları, yeni turizm alternatifleri geliştirmek üzere kurulmuş profesyonel bir yapı. Bugüne kadar Bakanlık tarafından yapılmış aktiviteler, Turizm Bakanlığının önderliğinde, turizmin, bütün STK’lerin, meslek kuruluşlarının içinde, yönetimin de yer alacağı bir fon. Daha hızlı, daha organize ve daha sürdürülebilir bir şekilde hayata geçirilecek. Bu fonun çok büyük bir faydası var.” Dedi.

Son olarak hatıra fotoğrafı çekildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.