• Dolar Alış 7.4613TL
  • Dolar Satış 7.4315TL
  • Euro Alış 9.0530TL
  • Euro Satış 9.0168TL
Reklam
Reklam

Öğreticiler bu tarihe dikkat! Sertifikalar müftülüklerce kabul görmedi

, 0 Yorum

Haber: Alpaslan Kanmaz

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4-6 yaş grubu Kur’an Kursu öğreticilerin 19 Ocak 2017 tarihinden itibaren alınan “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı” sertifikaları kabul görülmedi. 2018-2019 eğitim öğretim yılında görev almak isteyen öğreticiler, halk eğitim merkezi tarafından verilen 380 saatlik kurslara öğreticiler yönlendirildi.

Kur’an Kursları kapsamında 4-6 yaş grubuna eğitim veren öğreticiler için belirlenen özel şart kurs belgesi değiştirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl da 4-6 yaş grubu Kur’an kursu öğreticisi olma şartı olarak alınan “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı” belgesinde değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikte 19 Ocak 2017 tarihinden sonra alınan “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı” belgesini geçersiz saydı. 2018-2019 eğitim öğretim yılı için Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı yazıda; “19 Ocak 2017 tarihinden sonra alınan kurs belgelerinin 4-6 yaş grubu Kur’an kursu öğreticisi olma şartı olarak kabul edilmeyeceği kararı alınmıştı. Öğreticilerimizin alana yönelik yeterliklerinin geliştirilmesi amacıyla Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü işbirliği ile “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı” (380 saat) hazırlanmıştır.” Denildi.

4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında görevlendirilecek öğreticilerin okul öncesi çocuk gelişimi ve eğitiminin özelliklerini tanımaya yönelik temel eğitim teşkil eden kurs programını tamamlamış olma şartı aranmaktadır. 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında görevlendirilecek öğreticilerden, 19.01.2017 tarihi öncesine ait çeşitli kurum ve kuruluşlardan çocuk gelişimi ve eğitimi alanında alınan kurs bitirme belgeleri ve sertifika sahibi olanlar hariç, alana yönelik sertifika ya da kurs belgesi olmayanlardan, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile hazırlanan “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı” (380 saat) bitirme belgesi istenilecek.

 Kur’an Kursu Öğreticisi olarak atanan lisans mezunu öğreticilerin 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında görevlendirilmeleri planlandı. Bu statüdeki öğreticilerden; çocuk gelişimi alanında lise, ön lisans veya lisans mezuniyeti diploması ya da 19 Ocak 2017 tarihinden önce alın sertifika veya kurs bitirme belgesine sahip olanlar hariç: “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı” (380 saat) bitirme belgesini alma şartı aranacaktır.

SERTİFİKA HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜKLERİNCE VERİLECEK

Erzincan’da ise 19 Ocak 2017 tarihinden sonra alınan belgelerin geçersiz sayılması ile birlikte Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince açılan kursa öğreticiler akın ediyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında 4-6 yaş grubu kur’an kursunda görev almak isteyen öğreticilerden, Diyanet İşleri başkanlığı tarafından istenilen “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi” sertifikası şartının istenmesi kapsamında yer alan değişiklikte,  19 Ocak 2017 tarihinden itibaren alınan sertifikaları kabul edilmeyip, öğreticilere tekrar kurs açarak 380 saatlik sertifika almaya yönlendirildi. Erzincan’da bu durumdan dolayı sertifikasını yenilemek isteyen yada yeni sertifika almak isteyen 82 öğretici 2 kursta eğitimlere başlamış olup, 37 öğretici ise hafta içi açılacak olan yeni bir kursta eğitime başlayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN