• Dolar Alış 5.9483TL
  • Dolar Satış 5.9246TL
  • Euro Alış 6.5689TL
  • Euro Satış 6.5427TL
Reklam
Reklam

2017 Yılında Sağlık Alanında Neler Yaşandı

Reklam
, 0 Yorum

Haber: Alparslan Kanmaz

Erzincan’da 2017 yılında sağlık alanında yaplan değişiklikler ve Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesindeki çalışmalar, düzenlenilen basın toplantısı ile açıklandı. Yapılan basın toplantısına İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erkan Hirik, Erzincan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahdet Gül, Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız katıldı. Toplantıda açıklama yapan Başhekim Doç. Dr. Kuyrukluyıldız şunlara değindi; “2017 yılında sağlık alanında her alanda bir çok değişiklikler yaşandı. Özellikle sağlık teşkilatında üçlü yapının Sağlık müdürlüğü çatısı altında tek çatı altında toplanması en önemli gelişmelerden biri. Sağlık hizmetlerinin sunumunda daha faydalı olacağını düşündüğümüz bu yapılanma Erzincan’da 2017 Aralık ayı itibariyle tamamlandı. Hastanemizde de 2017 yılı sonu itibariyle bu yapılanmayı tamamladık. 2017 yılının son çeyreği daha belirgin olmak üzere hastanedeki Hekim sayısı Hekim kadromuzu güçlendirdik şu an itibariyle hastanemizde bildiğiniz gibi bir akilasyon protokol söz konusu Bu akilasyon protokolü Tıp fakülte gerçekleştirdik. Bu protokol ile hastanemizde 5 profesör 12 Doçent, 65 yardımcı doçent olmak üzere toplam 82 öğretim görevlimiz, hizmet vermekte.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı 73 uzman hekim mevcut. Bunlarla birlikte 34 tane pratisyen hekim arkadaşımız hastanemizde çalışmakta toplam olarak 187 tane doktorumuz Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin kadrosunda sağlık hizmet sunumuna Katkı sağlamaktalar. Hemşire ve Ebe sayımızın toplamı 404 Diğer sağlık bileşenleri ile birlikte yaklaşık 1555 kişi 1555 sağlık personeli halkımıza Sağlık hizmeti sunmak için  hastanemizde çalışmakta, bunların dışında 40 tane de araştırma görevlisi fakültemizde bağlı 40 araştırma görevlisi asistan ekibimizde hastanemizde eğitimlerini almaktadır” dedi.

1 MİLYON 65 BİN 841 HASTAYA BAKILDI

Başhekim Doç. Dr. Kuyrukluyıldız; “2017 yılındaki baktığımız toplam hasta sayımız 1 Milyon 65 Bin 841, 2016 yılındaki rakam 951 civarındaydı, yaklaşık 165 Bin kadar bir hasta sayımızda 2017 yılında artış oldu. Bu sayının dağılımı şu şekilde oldu diyen Kuyrukluyıldız, yaklaşık ayaktan yani polikliniklere müracaat edip burada sağlık hizmeti alan hasta sayımız 750 Bin acil servisimizde 293 bin kişi tedavi edilmiş bu oranlamaya bakarsak yaklaşık bu oran yüzde 28.8 e tekabül ediyor Bu da oldukça yüksek bir oran 750 Bin poliklinik hastasının Tabii ki önemi büyük geçen günlerde Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nün diğerine de bir istatistik var en çok hasta bakan ilk 100 hastane arasında hastanemiz mutlaka yerini aldı.

Tabii ki bu ilk 100 hastanenin illerinin nüfusu kat ve kat bizimkinden daha fazla ama hastanemiz olarak bu hastaneler arasında yerimizi almayı Bildik. Özellikle bu 750 bin baktığımız hastanın Tabii ki arkadaşlarımızın emeği büyük Ama özellikle çocuk branşında 73 bin hasta bakıldı. Dahiliyede 57 bin ve kulak burun boğazda da 65 bin hasta ilk üç sırayı almaktadır acil Hasta yoğunluğu hem de polikliniklerimizin hasta yoğunluğu 2017 yılın başında bir uygulama başlatma şeklini doğurdu. bu da gece mesai poliklinikleri ilk etapta ki bu poliklinikleri amacımız acildeki gerçekten acil olmayan hasta popülasyonu eritmek Hem acilin daha kullanılabilir ve daha uygun bir sağlık hizmeti sunmasını sağlamak Aynı zamanda da insanımızın ihtiyaçlarını karşılamak doğrultusundaydı. Kulak burun boğaz dahiliye göğüs hastalıkları ve ortopedi branşlarında başlatmış Olduğumuz bu gece mesai kaydırma uygulaması Saat 16 ile 23 saatleri arasında hizmet veriyor hastanemizde ve dediğim gibi acildeki yoğunluğu azaltmak amacıyla başladığımız bu uygulamayı halkımız yoğun ilgi gösterdi. Şu an geldiğimiz noktada 2017 yılı içinde yaklaşık 45 Bin hafta mesai dışı poliklinik ler de gece muayene olma şansını yakaladı tekrar ediyorum göğüs hastalıkları dahiliye ortopedi kulak burun boğaza ek olarak kardiyoloji ve göz hastalıkları polikliniklerimiz de hizmet vermekte

100 HASTANE ARASINDA 48’inci SIRADA

Başhekim Doç. Dr. Kuyrukluyıldız; “Ayrıca bunlara ilave olarak da radyoloji polikliniğimiz 16 ile 23 saatleri arasında akşam ve gece mesai hizmetine sunmaktan yine bu Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu istatistikte Sevindirici olan bir bilgi Daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Hastanemiz sevk alan ilk 100 hastane arasın da 48 sırada yerini aldı bizim orta ve yakın vadede ki  en önemli hedeflerimizden olan sadece Şehrimize değil bölgemizde hizmet etme felsefesinde Bu anlamda gerçekleşmekte olduğunu görmek hakikaten bizleri çok mutlu edip Bundan sonraki süreçte bu hedefe ulaşmada ki çalışma azmimizi arttırmakta.” Dedi.

9 BİN 300 TANE AMELİYAT

 Başhekim Doç. Dr. Kuyrukluyıldız; “Ayaktan hasta sayılarımız bu şekilde iken arkadaşlar 363 yatan hasta yatak kapasiteli hastanemizde 25 bin hastamızda hastanemizden yatarak tedavi hizmeti almıştır. Bu hastaların içinde 9 Bin 300 tane ameliyat gerçekleştirildi 2017 yılında hastanemizde ve bizim için özellikli ameliyat olarak istatistikçi olarak yerini alan A grubu ameliyatlar yaklaşık yüzde 15 ve 20 sini oluşturmakta. Özellikle genel cerrahi branşında hocalarımızın gelmesi yine beyin cerrahisinde beyin tümörlerine yönelik tecrübesi olan hocalarımızın gelmesiyle birlikte gerek genel cerrahi gerekse beyin cerrahisinde onkolojik cerrahi ameliyatlar 2017 yılında hatırı sayılır bir şekilde sayısal olarak arttı. Bu da bizleri sevindirmek de bununla birlikte zaten Kalp Damar Cerrahisi ve ortopedi branşlarında ilimiz hakikaten artık bir rutin hizmete ulaştı yine yaklaşık 100 civarında bir baypas sayımız var bununla birlikte ortopedi de 0 Sevk ile ve bütün gerekli görülen ameliyatları yapıldığı hatta çevre illerden de hastalara hizmet verilir bir ve ortopedi polikliniğimiz var.

Bakanlığımızın özellikle son yıllarda normal doğuma yönelik çabaları gebelerimizin normal doğum ile doğum yapmalarını çabalarını bizde hastanemiz olarak elimizden geldiğince destekledik. Yaklaşık 2 Bin 75 doğum sayımız var 2017 yılında ve bunun 1 Bin 25 tanesi normal doğum ile gerçekleşti. 2017 yılında gerek bakanlığımızın planlaması ile evlerimize yönelik bir normal doğum eğitimi verdik.  Bununla birlikte gebe sınıfımızı açtık sınıfımıza talep oldukça yüksek sınıfımızda bir kadın doğum uzmanı bir evimiz bir diyetisyenle bir fizyoterapist arkadaşımız eşliğinde normal doğum ve gebelik süreçleri ve sonraki süreç ile ilgili hastalarımıza gebe derimize gerekli bilgilendirmeleri ve eğitim veriyoruz en orada çok özveriyle çalışan bir eve arkadaşımız var buradan kendisini de kutluyorum bu çalışmaların devamını diliyorum hafta içi gruplarımız var eşli ve eşsiz gruplarımız var.

Hafta sonu ile çalışan gemilerimizin çalışma saatleri düşünerek hafta sonu seanslarımız var inşallah yakın zamanda bunu da sizinle paylaşacağız sayının sağlık müdürümüzün de destekleriyle yoga sınıfımıza hizmete açtık İnşallah oradaki öğrencilerin de bir seansını sizlerle görsel olarak paylaşmak isteriz.” Dedi.

 BİN 786 ANJİYO

Başhekim Doç. Dr. Kuyrukluyıldız; “Tabii ki ilimiz için önemli bir sağlık hizmeti de Anjiyo. Anjiyo sayımız 2017 yılında Bin 786 olarak gerçekleşti ve bunların 834 tanesine stent uygulaması yapıldı.Kardiyoloji ekibimizde gerçekten güçlü Hekim kaynağı olarak iyi bir noktadayız Tabii ki buradaki hizmetimizi daha da Biz çeşitlendirmek istiyoruz özellikle kalp ablasyonu dediğimiz bütün bozukluklarında kalp dokusunu yakılması ya da kalp deliği kapatılması işlemlerinin de 2017 yılında seanslar halinde dışarıdan hocalarımızın da eşlik etmesiyle arkadaşlarımız tarafından gerçekleştirildi. Bu da bizim için önemli bir uygulama.

Diğer bir uygulama ise hastanemiz de 161 kemoterapi hastamıza 2138 seans kemoterapi uyguladık tıbbi Onkoloji branşında veriler içinde 100 hastane içerisinde 48 sırada yer alıyoruz ve toplamda 2017 yılında 2571 hastamıza tıbbi onkoloğ tarafından sağlık hizmeti verildi. Son olarak acil servisteki istatistiklerini sizinle paylaşmak istiyorum arkadaşlar, acildeki sevk sayılarımız hakikaten çok azaldı acilden ambulansla sevk sayımız 171 ve servisler dahil toplam sevk edilen hasta sayımız da 176 yani 365 güne böldüğümüzde neredeyse iki günde bir ambulans sevk eder oldu Tabii ki bunda en önemli pay sevklerde Yeni doğan bölümümüz Yeni doğan bölümü ile ilgili de birazdan paylaşacağım bu sefer önlemek için ne gerekli önlemleri alacağız.” Dedi.

 HASTANEDE FİZİKSEL DEĞİŞİMLER

Başhekim Doç. Dr. Kuyrukluyıldız; “Sağlık hizmetlerindeki bunların dışında mevcut hastanemizde Fiziksel anlamda da bir takım 2017 yılında değişiklikler yaptık hepinizin de gözlemlediği üzere özellikle poliklinik gelişimizde bir yol hem yoğunluk hem de gelen hastanın ilk etapta hastalığını Belki daha da arttıracak bir kasvet ortamı vardı. Biz biliyoruz ki bu algıyı değiştirmemiz lazım gelen hastalarımızın özellikli bir hastaneye geldiniz girişten itibaren Onlara görsel ve ruhsal olarak bizim hissettirme hedefimiz var. Dolayısıyla bu hedefimiz doğrultusunda ve politik girişlerimizde ufak tefek tadilatlar ve değişiklikler yaptık.

Erzincan merkezimizin ve tüm ilçelerimizin Özellikle bu fotoğrafları seçerken idari yetkililerle de oranın önüne gelen kişileri ile de görüşerek onların istekleri doğrultusunda herkesin birer tane resmini poliklinik girişimi koyduk insanlarımız geldiklerinde kendi evlerinde hissesinden kendilerini yine dışarıdan gelen insanlarımız Erzincan’ı ilçelerini görsünler özellikle yerlerini görsünler yine bir Turizm eve  katkıda bulunalım diye böyle bir uygulamaya girdik. Bununla beraber Tabii ki hem çalışanlarımız hem de hastalarımız için sosyal mekanları aldığı bizim hastanemizde dikkatimizi çeken bir unsurdur yeni düzenlemeyle -1 katta bir kantin oluşturduk bu kantin eksi birde oluşturması sayesinde poliklinik girişindeki küçük kantinin yapmış olduğu hem görsel hem de çevresel etkilenmeleri ortadan kaldırarak bu yoğunluğu eksi bile aldık sanırım o konuda da halkımızın memnun olduğuna dair bize gelen geri dönüşler var, önemli bir sıkıntımız arkadaşlar Acil servisin önündeki trafik akışında yaşanan aksaklıklar, ek binamızda acil servis planlandığı için daha Radikal çözümlerden ziyade bizi 2 yıl 3 yıl idare edebilecek bir çözüm düşündük bu tamamen ortak akıl ve fikir telakkisi ile Fikir alışverişi ile ne yapabiliriz belediyede zabıta arkadaşlar belediye başkanımız belediye başkan yardımcımız da dahil herkesi de bunu istişare ederek acil önünde bir takım uygulamalar yaptık şu anki geri dönüşlerde olumlu sanki orada da bu trafik yoğunluğunu azaltmış gibi görünüyoruz.

SAĞLIKTA 2018 HEDEFLERİ

Başhekim Doç. Dr. Kuyrukluyıldız; “Son olarak da Arkadaşlar 2018 yılında hedeflerimiz neler bu hedeflerimiz Tabii ki ben hastanemiz dahilinde bunları yapacağız. Sayın hocamızın Sayın Sağlık İl Müdürümüzün 2018 de Erzincan’da ki sağlık hedeflerini kendileri size söyleyeceklerdir, ama bizim şu anda 2018 de az önce de belirttim acil servis sevklerimiz Yeni doğan biriminde fazla olduğu için ilk hedefimiz yeni doğandaki 1. Basamak yoğun bakımımızı 8 küvezli, 2 basamak yoğun bakım haline getirmek, son dönemdeki çocuk branşında gelen Hekim katkılarıyla çok şükür Hekim sayımızda bir sıkıntımız kalmadı bu konuda destek veren herkese teşekkür ediyorum ben ondan ötürü hekim sayısında Yaşanan bu düzelme bizi Yenid oğan Yoğun bakımın 2. Basamak haline getirme konusunda bir hedef kalmamıza neden oldu.

Müracaatımızı yaptık sağlık müdürlüğümüz de bu işin takipçisi Yeni doğan Yoğun bakımımızı 2. Basamak 8 küvezli  hale getirdiğimiz de yeni doğan bebeklerimizin il dışına gönderilmesi artık ortadan kalkacak.Bir diğer uygulama az önce bahsettiğim poliklinik de özellikle Çocuk Polikliniği en fazla hasta bakan poliklinik ve burada acil olan ya da olmayan bir sürü çocuğumuz polikliniğimize geliyor. Bu anlamda da bir eksiğimiz olduğunu düşündük ve çocuk acil servisini Şubat 2018 itibariyle hizmete açıyoruz, buradaki işler de biraz bahsetmek istiyorum size, orada iki tane pratisyen Hekim arkadaşımız Gece ve gündüz olmak üzere çalışacak ama çocuk doktorlarımızı nezaretinde bu çalışmayı yapacaklar. Dolayısıyla 24 saat hastanemizde çocuk uzman olacak çocuk uzmanı oradaki hastaların hepsinden sorumlu hepsinin bilgisi dahilinde oradaki pratisyen hekim arkadaşlarla birlikte çalışacaklar. Tabii ki yeni daha iyi olması ve servisteki hastalarda çocuk uzmanının sorumluluğu da olduğu için zaman zaman konsültasyon ne zaman zaman çocuk acil servisinde bizzat bunlara buradaki çocuklarımıza İnşallah şubat 2018 itibariyle hizmet vermeye başlayacak.

Hastanemizin poliklinik ve servislerinde ki lavabo ve kapıları elden geçirilecek. Bu konuda İl Özel İdare bir talebimiz olacak Sayın valimizin destekleriyle Onun dışında servis odaları ve yine poliklinikler de badana ve boya işleri planlıyoruz, özellikle ana binamızın çatı ve oluklarının tadilatı da 2018 yılında hastanemizde ki İnşaat faaliyetlerimize yönelik hedeflerinden biri” dedi.

Toplantıda konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erkan Hirik ise; “Başhekimimiz Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız tarafından t 2017 sağlıkta yapılmış olan değerleri paylaştı. 2018 yılı planlaması ile ilgili olaraktan Sağlık Bakanımızın talimatları ile başladığımız çalışmalar son aşamaya geldi. 2018 yılı eski dört yol yerleşkesinde ki Devlet hastanemizin yerine yapılması planlanan 600 yataklı hastanemiz ile ilgili Nisan ayı içerisinde bir temel atma töreni yapılacak. Sağlık bakanlığımızın projesi en kısa zaman da devreye girecek. Şehrimize hizmet verecek belki 20 yıllık bir hatta 30 yıllık bir hizmeti kapsayacak 600 yataklı hastane için Sayın başbakanımızın desteği ile en kısa sürede bitirilmesi 2020 yılında hizmete girmesi planlanıyor. Bundan sonraki süreçte paylaştığımız kamusal verilerin 2018 yılı içerisinde olumlu şekilde artarak devam etmesi için sağlık çalışanlarımız geceli gündüzlü çalışmalarına devam etmekteler.” Dedi.

Erzincan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahdet Gül ise; ” Sayın Başhekimimizin detaylı olarak verdiği rakamlar ve hizmet dökümleri memnuniyet verici. Verilen rakamlar ve çalışmalar 2017 yılının ikinci yarısında gerçekleşti. Yapılan çalışmalar, yapılacak olan çalışmaların habercisidir. Değerler geçekten memnuniyet vericidir. Yeni bir ruhla bu ekip çalışıyor, bundan son derece memnunuz. Özellikle halkımız adına, şehrimiz adına verilecek kaliteli sağlık hizmetinin bizlerde güvencesi olacağız. Her geçen gün hizmet daha iyiye gidecek. Yeni bir ekip ruhuyla yeni bir anlayışla, kaliteye dayanan çalışanın memnuniyetine ve hasta memnuniyetine dayanan bu hizmeti her geçen gün daha ileri götüreceğimizi ve arkadaşlarımızın bunun uygulayacaklarına inanıyorum. Söylenenlere ilave edecek bir şey yok. Arkadaşlarımın çalışma ve gayretlerine teşekkür ediyorum. Siz değerli medya mensubu arkadaşlarımızın da bu yapılan çalışmaların duyurulmasın da daha önceki hastane imajının pozitif bir şekilde değiştirilmesinde katkılarınıza inanıyorum. Bu destekler arkadaşlarımıza da motive edici olacak. Bundan dolayı da hepinize teşekkür ederim” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Bu içeriğin tüm hakları erzincannet.com.tr\'ye aittir.
ankara escort ankara escort bayan escort bayan porno izle ankara escort ankara escort ankara escort ankara escort ankara escort ankara escort ankara escort